Про французького астролога, окультиста й лікаря Мішеля Нострадамуса (1503—1566) написано так багато, причому з різноманітних позицій, що практично завжди можна знайти бажане тлумачення його пророцтв. Здавалося б, час зупинитися, проте нові інтерпретатори Нострадамуса все не вгамовуються. У їхні ряди влився й Андрій Краснящих, автор книжки «Украинский Нострадамус» (харківське видавництво «Фоліо», 2005).
Андрій Петрович скористався російським віршованим варіантом катренів, який вперше з’явився у 1924 році. Цей переклад уже трактували вздовж і впоперек, але для «істинного» дослідника завжди залишається можливість ще раз перевернути все з ніг на голову. Та й багато читачів не люблять «засмічувати» голови умовиводами, побудованими на фактах, логіці та здоровому глузді.
З 942 катренів (чотиривіршів) Нострадамуса пан Краснящих коментує цілу сотню, яка входить у I і II центурії. Висновки Андрія Петровича вражають: виявляється, багато цих катренів безпосередньо стосується України. Від подій Громадянської війни і до нинішніх часів.
Щоб зрозуміти творчий метод автора, розглянемо знаменитий 45-й катрен I центурії (стор. 70).
«Глаз в шлеме златом,
как в тюрьме или клетке,
Он выбит, падучею ставши звездой,
В турнире лев старый
был менее крепким,
Чем хитрый,
отчаянный лев молодой».
Більшість шанувальників Мішеля наводять 45-й катрен як вершину його пророчого дару. Адже цей катрен побачив світ за кілька років до смерті (у 1555 році вийшла перша частина «Пророцтв») короля Франції Генріха II Валуа («лев старый»). Під час лицарського турніру 30 грудня 1559 року його суперник, граф Габріель Монтгомері («лев молодий»), випадково вцілив уламком списа в око короля. Поранення виявилося смертельним. І невдовзі Генріх II помер.
Проте все це, виявляється, середньовічні байки, і тільки Андрій Краснящих дав нам правильне тлумачення пророцтв французького віщуна. Насправді цей катрен буцімто стосується битви за Київ у 1943 році. У цьому бою «лев молодий», генерал Микола Ватутін, ущент розбив «лева старого» — фельдмаршала Еріха фон Манштейна. І жодне вибите око не може зашкодити свіжому поглядові пана Краснящих.
Але це не єдине «відкриття» автора «Українського Нострадамуса». Приміром, ми можемо довідатися, що на таємній нараді в 1928 році Сталін поцікавився, чи не варто було б у Радянському Союзі зробити мовою міжнаціонального спілкування не російську, а українську. І 93% учасників наради підтримали оригінальну думку, після чого вусатий керманич усіх їх і стратив (стор. 133).
А ось ще одна «сенсація». Виявляється, Микита Хрущов вів таємні переговори зі Степаном Бандерою і за згортання боротьби Української повстанської армії обіцяв передати Україні Крим (стор.208).
Але найбільш приголомшлива подія очікується в майбутньому. Українські емігранти так заполонять Швецію, що, зрештою, на трон усядеться король-українець. А згодом і сама Швеція перетвориться на Північну Україну (стор.125).
А тепер перейдімо до катренів другої центурії, пов’язаних з останніми роками бурхливої історії нашої держави. Розпочнімо з 38-го катрена (стор.229).
«Звезда восходящего скоро погаснет.
И был не у власти
безвольный монарх.
Взял верх созидатель
несбыточных басен:
Парадом командуют
хитрость и страх».
Тут, на мудру думку Андрія Краснящих, ідеться про закінчення діяльності останнього комуністичного керманича України Володимира Щербицького («безвольный монарх») і сходження на політичний олімп Леоніда Кравчука — «созидателя несбыточных басен».
Спробуйте, шановні читачі, самі розгадати 44-й катрен (стор. 238).
«Пришли музыканты
к блистательной леди,
Звучали цимбалы, звенела труба,
И колокол пел баритоновой медью,
Орла улететь заставляет борьба».
Ви, звісно, відразу здогадалися, що «блискуча леді» — це прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко в дні Євробачення-2005 у Києві. А всі ці цимбали, труби і дзвони приведуть до того, що прем’єр (цитата) «сделает развитие украинской поп-культуры стратегической целью работы Кабмина». Зате російській поп-культурі (орел) доведеться з нашої держави забратися.
І завершимо розшифруванням 47-го катрена (стор. 242).
«Дряхлейший противник
отравлен был ядом,
И ожили прежде душимые им,
Спасаясь в пещерах,
гонимые каменным градом,
Сумели они от невзгоды спастись».
Тут автор просить нас слово «дряхлейший» замінити на «молодой», «душимые» на «душители» і «гонимые» на «гонители». Після такого потрійного сальто не залишається жодних сумнівів, що йдеться про отруєння Віктора Ющенка діоксином і перегляд результатів виборів президента у 2005 році.
На жаль, на 254-й сторінці в автора такого блискучого твору закінчився той самий папір, який усе терпить. А жаль, адже він міг би зробити ще безліч приголомшливих відкриттів.
І тоді я сам вирішив продовжити дослідження. Зрештою мені вдалося знайти й розшифрувати невідомий досі катрен:
«Идет бычок, качается,
Вздыхает на ходу,
Ох, доска кончается,
Сейчас я упаду».
Правда, досі вважалося, що цей чотиривірш належить талановитій дитячій поетесі Агнії Барто. Але тепер стало зрозуміло, що вона лише переклала невідомий раніше 943-й катрен Мішеля Нострадамуса.
Але про що ж він? Та тут усе елементарно! Навички, отримані від читання книжки пана Краснящих, дозволили мені легко розшифрувати катрен. З далекого XVI століття великий Мішель повідав нам про грядущі вибори в Україні. Адже каденція (дошка) нинішнього президента закінчується. Абсолютно зрозумілий і результат цих виборів (зараз я впаду).
Велике спасибі Мішелю Нострадамусу, який розкрив нам очі на найважливіші події сучасної історії України.
Не менше спасибі й Андрію Краснящих, чий гострий розум зумів по-новому висвітлити передбачення пророка.