Усього 80 км від Києва — і ти потрапляєш у зовсім інший світ. Затишний, патріархальний, весь у зелені. Саме таким постає перед мандрівником Переяслав-Хмельницький, що відзначає цьогоріч 1100-літній ювілей, — одне з найславніших і найстародавніших вітчизняних міст, де формувалася українська державність, де утверджувалася наша нація. А ще Переяслав, без перебільшення, можна назвати містом музеїв — їх у відносно невеличкому населеному пункті аж 23. Та яких!..
Музей народної архітектури та побуту — улюблене місце переяславських молодят |
Будинок священика, шинок, музей українського рушника, подвір’я столяра, хата ткача, ярмарковий майдан, сільська управа, музей народного сухопутного транспорту... Гарантовано: вражень і емоцій буде з головою. Цікаво, а що вам запам’ятається найбільше? У мене ж переяславський скансен чомусь асоціюється насамперед із намальованим на дверях хати пасічника козаком Мамаєм.
Згадуються цікаві розвідки знаного вітчизняного сходознавця Олександера Шокала, який проводить паралелі між Мамаєм і Буддою. А й справді, Мамай, як і Будда, — просвітлений мудрець. Напружте пам’ять: як зображують Мамая? Він сидить у позі лотоса, медитує, спрямувавши відсторонений погляд у нескінченність... Не утримаюся, щоб не процитувати Сергія Жадана:
Будда сидів
на високій могилі,
Будда споглядав
будяків цвітіння.
Навколо степи і баби похилі,
й країна — спорожнена
тиха катівня...
Втім, останні рядки не мають до Переяслава-Хмельницького ані найменшого стосунку.
За організацію інформаційного туру за маршрутом «Музейні скарбниці Київщини» автор дякує Київському обласному туристичному агентству, управлінню культури та туризму Київської облдержадміністрації і Національній туристичній організації України.