Пап-тест в ім’я майбутнього...

Поділитися
У листопаді в Клубі соціальної журналістики БФ «Розвиток України» для представників ЗМІ було про...

У листопаді в Клубі соціальної журналістики БФ «Розвиток України» для представників ЗМІ було проведено присвячений аспектам профілактики раку шийки матки (РШМ) майстер-клас, учасниками якого стали головний онкогінеколог Києва кандидат медичних наук Олена Манжура і спеціально запрошений біолог/цитолог Лабораторії патології та цитології лікарні Св. Франциска (Нідерланди) — доктор Аннеке Ван Дріель-Кулкер. Настільки пильна увага до такої вузької теми, як РШМ, пояснюється тим, що в нас від даного захворювання щодня помирають шість жінок, а показник щорічної смертності від цієї онкогінекологічної патології перевищує в Україні дві з половиною тисячі осіб. Більше того, саме рак шийки матки є третьою за ліком причиною смерті жінок, які мають злоякісні пухлини, і «поступається першістю» лише раку легень і раку молочної залози. І хоча українські онкогінекологи, як, утім, і їхні західноєвропейські колеги, весь час кажуть про те, що запобігти РШМ легше, ніж лікувати, українки з дивовижною впертістю продовжують оминати гінекологів, а скринінгацію, що зароджується в нашій державі, судячи з усього, проходити взагалі не планують.

Нагадаємо, що однією з головних причин раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом і виявляється в 95% РШМ-хворих. Існує понад 100 типів цього вірусу, та лише близько 15 з них можуть призвести до згаданої хвороби, яка, до речі, може розвиватися впродовж 10—15 років. РШМ розвивається тоді, коли клітини шийки матки стають атиповими і починають безконтрольно рости. На щастя чи на жаль, атипові клітини ранньої стадії тривалий час ніяк себе не проявляють. Вони можуть бути виявлені тільки з допомогою так званого Пап-тесту — короткої безболісної процедури, суть якої зводиться до того, що гінеколог бере в пацієнтки мазок із шийки на атипові клітини, які на ранній стадії легко видаляються.

У сусідніх із нами європейських країнах уже давно існують національні програми скринінгу РШМ. Відповідно до них, кожна жінка, яка досягла певного віку чи, в іншому варіанті, котра почала статеве життя, має проходити скринінгацію щонайменше один раз на три-п’ять років. Як їх мотивують? Наскільки високі показники охоплення жіночого населення скринінгом РШМ у європейських країнах? Ці питання на майстер-класі висвітлювала доктор Аннеке, у презентації якої детально розповідалось про те, звідки саме й чому беруться клітини для Пап-тесту, де розташована «зона трансформації», в якій виникають усі випадки захворювання на РШМ, а також було представлено динаміку результатів упровадження скринінгу в ряді Скандинавських країн.

«Важко сказати, з якої причини частота відвідування вашими жінками лікаря виявилася нижчою за очікувану, — зауважила доктор Аннеке після виступу Олени Манжури, котра розповіла про те, що спроба надсилати киянкам спеціальні запрошення для проходження скринінгу РШМ не виправдала сподівань. — Напевно, у нашій країні, для якої характерне проведення рекламних кампаній з профілактики РШМ і розсилання відповідних листів-запрошень, існує ще й культура регулярних відвідувань лікаря. Крім того, у Голландії діють мобільні амбулаторії, повністю обладнані для того, щоб робити аналіз цервікальних мазків на місці. Ми знаємо, що жінкам не дуже подобаються чоловіки-гінекологи, тому там працюють тільки спеціально навчені медсестри. Завдяки всім цим заходам до скринінгу РШМ нам удалося залучити сьогодні більш як 80% жіночого населення». За словами доктора Аннеке, для залучення жінок у програми
скринінгу всі засоби підійдуть. У якійсь країні успішні «листи щастя», у якійсь — медична страховка та щорічний профогляд, а в якійсь — і… особиста історія.

«Ефект Джейд Гуді»

Джейд Гуді
У 2008—2009 роках серед жінок Великобританії відбувся різкий сплеск (на 20%) відвідувань гінеколога. Тоді понад 80% жіночого населення туманного Альбіону пройшли Пап-тест на рак шийки матки. Стимулом для цього стала історія 27-річної Джейд Гуді — однієї з учасниць досить популярного у Великобританії реаліті-шоу «Великий Брат». Одного разу молодій жінці стало погано прямо в ефірі. А після обстеження з’ясувалося, що в Джейд просунута стадія РШМ. Лікарі відвели їй два-три місяці, але вона прожила вісім. Більше того, не побоялася зробити зі своєї хвороби нове, досі небачене реаліті-шоу. Навіщо? По-перше, для того, щоб забезпечити майбутнє своїх маленьких синів, а по-друге, спонукати інших жінок регулярно здавати цервікальні мазки й відвідувати гінеколога. За тим, як Джейд, яка вмирала від раку шийки матки, має намір розпорядитися останніми місяцями свого життя, стежила вся країна. Кадри з її участю транслювали на великих екранах, а весілля з 21-річним Джеком Твідом, права на телетрансляцію якого вона благополучно продала, довго обговорювали. Сплеск скринінгації РШМ, який супроводжував її хворобу і смерть, британські медики навіть назвали «ефектом Джейд Гуді». «Немає сумнівів у тому, що без трагедії, яка сталася з Джейд, вони б (жінки Великобританії. — Авт.) цього ніколи не робили, — сказав онколог Джефф Тобіас із Cancer Research UK, — як не робила цього, мабуть, ніколи у своєму житті й вона сама. Сумно усвідомлювати, що всі зусилля національної служби охорони здоров’я з пропаганди необхідних методів профілактики виявилися набагато менш дійовими, ніж один трагічний випадок популярної на всю країну молодої жінки».

«Будь ласка, почніть регулярно проходити Пап-тест після початку статевого життя!»

Джейд Гуді
Ми не знаємо, яка саме мотивація для участі в скринінгу раку шийки матки необхідна жінкам України, але те, що вона сьогодні потрібна, — жодних сумнівів. Адже в нас зі 160 тисяч щорічно виявлених випадків онкологічних захворювань 16 тисяч пов’язані саме з онкогінекологією. Якщо казати точніше, то щороку в нашій країні фахівці виявляють понад п’ять тисяч жінок із раком шийки матки. Що ж до регіонального зрізу РШМ, то найвищі показники поширеності цього захворювання характерні для південного сходу України. Треба сказати, що коли йдеться про регіональну локалізацію вогнищ та причини їх виникнення, лікарі почуваються впевнено лише тоді, коли мова про східні області України. Там усе зрозуміло — погана екологія, отже, і знижений імунітет. Вони не можуть застосувати цей «стандарт» до півдня України, де кожна п’ята жінка з РШМ помирає, не проживши й року після встановлення діагнозу. Безумовно, екологічна ситуація в країні — нарівні з палінням, спиртним, ВПЛ та іншими чинниками — однозначно є союзником раку шийки матки. Проте однією з причин, що спричиняє його виникнення, є також ранній початок статевого життя. Те, що впродовж століть нам намагалися донести міфи, казки, етичні й духовні закони, сьогодні дуже просто пояснюють біологи і цитологи. Річ у тім, що при ранньому початку статевого життя епітелій шийки матки дівчини ще не встигає дозріти й тому легко піддається інфекційному впливу. Чергова «любов» погіршує те, що вже було дівчині кимось «подаровано»: та інфекція, яку організм дорослої жінки може з легкістю подолати, для юної дівчини перетворюється на скриньку Пандори. Причому підступність найпоширеніших типів ВПЛ настільки велика, що, повторимо, впродовж 10—15 наступних років у неї може не бути ніяких симптомів. Саме тому в багатьох європейських країнах лікарі, плануючи скринінг РШМ, не прив’язуються до вікового порога, а кажуть: «Будь ласка, почніть регулярно проходити Пап-тест після початку статевого життя!».

Великі й маленькі, літні й молоді…

За словами головного онкогінеколога Києва, РШМ нині дуже помолодшав — з кожним роком з’являється дедалі більше жінок до 28 років, у яких лікарі діагностують просунуті стадії раку шийки матки. Цервікальний мазок на наявність атипових клітин можна здати в будь-якій жіночій консультації. Це обійдеться вам поки що в кілька гривень — вартість одноразового «гінекологічного набору». І хоча на початку майстер-класу Олена Манжура впевнено казала, що всі умови для проведення якісного Пап-тесту в Києві і в Україні є, вже під кінець зустрічі вона зауважила, що сьогодні якась частина мазків неправильно доставляється в лабораторію, а якась супроводжується і не надто коректним висновком. А це означає, що в Україні ще потрібно не тільки попрацювати зі свідомістю майбутніх і справжніх бабусь і мам, а й підняти фаховий і технічний рівень цитологів/біологів. Як можна себе убезпечити і чим? Крім регулярного — раз на три-п’ять років проходження Пап-тесту й усвідомленого ставлення до всього, що пов’язано з фізичним і душевним здоров’ям, є ще один варіант — вакцинація проти двох найпоширеніших типів ВПЛ — 16 і 18.

На сайті Європейської асоціації з цервікального раку (ecca.info) йдеться про те, що впровадження в школах програм вакцинації для всіх дівчаток підліткового віку є важливою національною стратегією контролю захворюваності на РШМ у країнах ЄС, але ми оминемо це питання. Чому? Вся вакцинація в Україні вже давно перетворилася на дуже складний і неоднозначний процес, нерідко пов’язаний з інвалідизацією того, кому намагалися сформувати штучний імунітет до тієї чи іншої хвороби. Жінка повинна сама вирішувати, чи вакцинуватися їй проти ВПЛ, думати про те, як не допустити розвитку в себе РШМ-хвороби. Сподіваємося, що великі й маленькі, літні й молоді українки все-таки зрозуміють, що таке справжня любов до себе і не шукатимуть «натхнення» в історіях, подібних до історії британки Джейд Гуді.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі