Амбіційні плани керівництва Овідіопольського району Одещини найближчим часом можуть призвести до вибуху економічної активності на довіреній йому території. За останні два роки район пройшов шлях від усвідомлення свого потенціалу до вироблення єдиної стратегії розвитку.
Порівняно з іншими районами області Овідіопольський у виграшному становищі: рекреаційний потенціал (з одного боку, він омивається Дністровським лиманом, з іншого — морем), близькість до Одеси, наявність великих об’єктів торгівлі, розвинений агропромисловий комплекс. Разом усі ці чинники мали б забезпечувати інвестиційну привабливість, проте недолуге господарювання, помножене на відсутність доброї волі до позитивних перетворень, звело нанівець всі переваги, і змін на краще практично не відчувалося.
Ситуація почала змінюватися в 2005 році, коли райдержадміністрацію очолила Наталія Чегодар. Саме вона стала ініціатором системного підходу до комплексного розвитку регіону, об’єднавши навколо цієї ідеї лідерів місцевої влади — депутатів і голів сільських рад. За час, що минув відтоді, в Овідіополі зрозуміли свої переваги і вирішили системно їх реалізувати. Сьогодні це єдиний район півдня України, який має загальну стратегію розвитку.
За короткий час стихійне освоєння території було зупинено. Тепер воно цілком підпорядковане соціальним інтересам. Як результат, стан соціальної сфери змінюється на очах: споруджуються нові школи, дитячі садки, лікарні, поліпшується їхнє оснащення і матеріально-технічна база. Завершено газифікацію району. Все це стало можливим завдяки бюджету розвитку, одним із джерел наповнення котрого стали земельні аукціони, інвестиційні вклади. Сьогодні кожний інвестиційний проект проходить ретельну експертизу місцевої влади. Одержуючи в оренду землю, підприємство бере на себе певне інвестиційне навантаження. Побудувати, наприклад, нову школу замість старої, що була в аварійному стані.
З аграрного придатку Овідіопольський район перетворюється на самодостатню адміністративну одиницю. Експерти прогнозують, що вже в найближче десятиліття в Одеській області він розвиватиметься найдинамічніше. Можливо, незабаром тут виросте нове сучасне місто, яке компенсує Одесі відсутність вільних територій для її розвитку.
Завдяки реалізації своєї стратегії овідіопольська влада планує у найближчі два роки отримати інвестиції на суму понад один мільярд євро. Тут вже функціонують мережі супермаркетів будівельних матеріалів «Епіцентр» і «Метро Кеш енд Керрі». Своє бажання працювати в районі підтвердили компанії «Ікеа» (Швеція), «Міханіки» (Греція), а також велика медична компанія, яка входить до складу міжнародної фінансової групи. Активно освоюється узбережжя.
Найуспішніше стратегічні плани здійснюються в умовах стабільності, у тому числі політичної. В Овідіополі місцева влада прагне уникати політичного протистояння, яке зараз панує в країні, обравши для себе шлях пошуку партнерів, спроможних надати реальну допомогу у розв’язанні місцевих завдань. Завдяки такій зваженій політиці нинішня районна влада фактично є гарантом у довгострокових інвестиційних проектах.
Для громадян же головним показником роботи місцевої влади, як і раніше, залишається стан справ у комунальній і соціальній сферах. Партійна приналежність її керівника — умовність для людей, котрі оцінюють його не за переконаннями, а за справами, наприклад, за станом доріг. Якщо з дорогами в районі усе гаразд — оцінка роботи глави буде відповідною. Тож можливі дострокові вибори місцевої влади навряд чи призведуть до змін на олімпі місцевого значення, і реалізація стратегії комплексного розвитку регіону триватиме. А південь України одержить ще одну благополучну і сучасну територію.