Хвацько закручена інтрига міжнародного календаря, у вирі якої опинилися київське «Динамо» й донецький «Шахтар», відсунула в тінь «справи домашні». Перенесення матчів з участю кандидатів, а тепер вже й учасників Ліги чемпіонів, дозволило колективам, які претендують на високі позиції в національному чемпіонаті, себе показати. Неждано-негадано, наче птиця Фенікс, відродився з попелу забуття дніпропетровський «Дніпро». Цей клуб належить до «золотої» когорти українського футболу. У його послужному списку звання чемпіона СРСР, яке дніпряни вибороли вслід за київським «Динамо» та ворошиловградською «Зорею».
Останніми роками «Дніпро», образно кажучи, неабияк помілів. Фінансові проблеми змусили керівництво клубу відпустити на всі чотири сторони цілу групу провідних гравців. Команда, виведена Валерієм Лобановським у вищу союзну лігу, стала пересічною, нічим не примітною. Відродження клубу замаячіло з приходом на посаду головного тренера Миколи Федоренка. Узявши під своє керівництво ще необстріляних хлопців, новий наставник, не форсуючи подій, почав поволі ліпити свій «Дніпро». Ще торік, коли команда балансувала на межі вильоту з вищої ліги, у її грі простежувалися свіжі здорові паростки. Але колективу забракло досвіду, зіграності, амбіційності. Усі ці риси команда успішно демонструє нинішнього, ювілейного чемпіонату України. І хоча до порога класності «Дніпру» доведеться подолати значну дистанцію, можна з упевненістю констатувати: підопічні Миколи Федоренка налаштовані конкурувати зі своїми маститими супротивниками — «Динамо» й «Шахтарем». Питання в іншому — чи не стане нинішній «Дніпро» черговим «халіфом на сезон». Втративши лідерство в шостому турі, у двох наступних дніпряни змогли переграти «Ниву» — 2:0, а згодом і дебютанта вищої ліги алчевську «Сталь».
Зусилля київського «Динамо» останнього літнього місяця були сконцентровані на досягненні основної сітки Ліги чемпіонів. Іспити в національному чемпіонаті біло-блакитні складали, так би мовити, екстерном. Матч із земляками-армійцями став хорошою підготовкою до поєдинку з армійцями Бєлграда, а недавній виїзд у Тернопіль перетворився на розвагу. Погодьтеся, рахунок — 7:3 на користь гостей аж ніяк не можна зарахувати до звичайних результатів. Господарі, очевидно, налаштувалися зіграти зі славетними гостями в так званий відкритий футбол. Проте вже на перших хвилинах зустрічі «Ниву» було нокаутовано. Деметрадзе і двічі Мороз вельми переконливо продемонстрували супротивникові, «хто в домі господар». Характерно, що ні Георгій, ні Геннадій до цього поєдинку не тішили шанувальників біло-блакитних результативними ударами. А тут, що називається, прорвало: Деметрадзе відзначився «покером», а Мороз — «хет-триком». Цікаво й те, що з десяти м’ячів, які побували у воротах тернопільського й київського голкіперів, шість на рахунку «грузинського легіону». На чотири забитих м’ячі Деметрадзе тернопільські грузини А.Капанадзе і Дгебуадзе змогли відповісти лише двома. Ото справді: за одного битого двох небитих дають.
Відзначимо прогрес у грі київських армійців. Досвід наставника Михайла Фоменка дозволив їм у якнайбільш стислі терміни підвищити якість техніко-тактичних дій. Передусім, кияни почали значно впевненіше виступати на полях супротивників, звідки, як відомо, чимало клубів повертаються «порожняком». У восьми поєдинках нинішнього чемпіонату армійці залишали поле переможеними лише один раз, поступившись своїм землякам-динамівцям. В останньому турі ЦСКА впевнено переграв запорізький «Металург», провівши в його ворота чотири м’ячі, забиті Кирликом, Мусолітіним, Ткаченком і Косиріним, — 4:1. Як сказав головний тренер клубу Михайло Фоменко, цього сезону армійський колектив не ставить перед собою мету опинитися серед призерів національного чемпіонату. Необхідно награти зв’язки між лініями, набратися турнірного досвіду, підвищити загальнокомандний клас і ліквідувати проблеми в початковій футбольній освіті низки гравців основного складу.
«Кривбас», жваво розпочавши чемпіонат, несподівано забуксував. Команду наче підмінили. Можливо, криворіжці не розрахували сили у весняній гонці за «Шахтарем» і тепер їм потрібен час для відновлення оптимальних ігрових кондицій. Хотілося б, аби цей процес не затягнувся надовго. Позаяк уже чотирнадцятого вересня криворіжцям доведеться включитися в боротьбу за Кубок УЄФА.
Полтавська «Ворскла» — також не новачок у цьому європейському клубному турнірі. Пройшовши кваліфікаційний раунд, аутсайдер нинішнього чемпіонату країни, на радість своїх уболівальників, також представлятиме Україну в цьому престижному турнірі. Не знаю, чи є серед європейських команд, які почнуть боротьбу за почесний трофей, ще хоч один такий «затятий» аутсайдер. Після семи турів національного чемпіонату полтавчани не змогли не тільки перемогти хоч когось зі своїх супротивників, а навіть зіграти з кимось із них унічию. Провальний старт призвів до відставки головного тренера «Ворскли» Анатолія Конькова. На повторний матч із македонськими «работнічками» полтавчани вирушили з новим наставником — Сергієм Морозовим. Цей фахівець досхочу поїздив по містах і селах не лише Росії й України, а навіть встиг попрацювати в далекому Китаї.
Добре враження своїм вольовим настроєм справляє дебютант вищої ліги — алчевська «Сталь». У кожному матчі ця команда бореться за перемогу, але поки що ніяк не може залишити «острів невезіння»: в активі команди лише одна перемога при одній нічиїй.
ТУРНІРНА ТАБЛИЦЯ
І В Н П М О
1. «Дніпро» 8 5 2 1 9—4 17
2. «Динамо» 7 5 1 1 16—6 16
3. «Шахтар» 6 5 0 1 21—5 15
4. «Металург» Д 7 4 1 2 9—9 13
5. ЦСКА 8 3 4 1 10—6 13
6. «Карпати» 8 4 0 4 14—9 12
7. «Металіст» 8 3 3 2 8—12 12
8. «Металург» М 8 3 2 2 9—10 11
9. «Таврія» 6 3 1 2 9—9 10
10. «Кривбас» 7 3 1 3 10—8 10
11. «Металург» З 8 2 1 5 8—15 7
12. «Нива» 8 1 3 4 7—16 6
13. «Сталь» 8 1 1 6 6—15 4
14. «Ворскла» 7 0 0 7 2—12 0