...Ялту залишає зима. М’яко, повільно «повзе у гори», ховається в долинах, чіпляється за гірські вершини, відгороджуючись туманами від весни, що наступає з моря. На Ай-Петрі лежить сніг і катаються лижники. А в самій Ялті плюс п’ять, незвично спустілою набережною гуляє м’який вітер і березневі коти — пещені, поважні, прогулюються парами й цілими компаніями. Самі ж кримчани виглядають на їхньому тлі трохи безглуздо: метушаться, кудись біжать, стурбовані, скуйовджені, немов щойно прокинулись після зимової сплячки. Хоча, за великим рахунком, так воно і є — час готуватися до нового курортного сезону.
Минулої неділі в Ялті пройшов традиційний туристичний ярмарок, нині особливо багатолюдний. Попит на курортні послуги зріс. І напередодні сезону ялтинці відмивають і ремонтують квартири, будинки, місто, прибережну зону. Мер Ялти Сергій Борисович Брайко обіцяє, що місто нинішнього року буде набагато чистішим, на це з місцевого бюджету виділено вдвічі більше коштів, ніж торік. З’являться також нові туристичні маршрути, у тому числі й кінні, центри дайвингу введуть в експлуатацію кілька комфортабельних готелів. Поки що до рівня чотирьох зірок практично за всіма показниками дотягають «Ялта», «Пори року» і «Леванта», а за станом номерного фонду — ще й «Брістоль». До п’яти зірок — «Ореанда». Продовжує зростати кількість комфортабельних приватних пансіонатів, але більшість із них нині працюють підпільно. (Адже з нашими податками вийдеш із тіні — підеш із торбами.)
Очікується, що нинішнього сезону ціни на путівки в середньому зростуть на 10%, що викликано новими непередбаченими відрахунками в бюджет, тепер уже кримський. Скориставшись тим, що Конституційний суд виніс постанову про легітимність Конституції Криму, парламент автономії відразу ж запровадив чотири місцевих податки. Паралельно збільшилася плата за енергоносії та воду. Що ж до припливу інвестицій, то вони в Ялту стікаються поки що струмочком. І хоча іноземці, побачивши красу Криму, відразу висловлюють готовність вкладати в його туристичну інфраструктуру гроші, прорахувавши окупність і ризики, хапаються за голову, а не за гаманець. Адже середня окупність проекту — вісім-десять років. Крім того, на вкладення коштів дуже впливає недосконалість загальної української законодавчої бази. Та навіть попри це, гроші в Крим усе-таки йдуть — надто вже приваблива перспектива. Мер сподівається, що разом із приходом весни інвестиційний клімат теж потеплішає.
…Останній «форпост» зими на ПБК — гора Ай-Петрі, на яку веде найдовша у світі безопорна канатна дорога. Проводи зими 1 березня влаштовують саме там. Півметровий сніг і мінусова температура дали можливість відзначити цю подію за повною програмою з катанням: на «буранах», конях, гірських лижах, санках і навіть грою у футбол на снігу. Здавалося, сюди з’їхалося півміста. Всюди машини, невеличкі імпровізовані пікніки, із горілкою, закускою і традиційними млинцями — із першим днем весни розпочинається масниця.
На наш подив, Крим відкрив ще одну грань своїх і без того незліченних можливостей, а саме — гірськолижного сімейного курорту. Виявляється, сніг на Ай-Петрі тримається лише кілька місяців, але «снігові пушки» й створення відповідної інфраструктури утримають зиму з листопада до середини березня.
Канатна дорога піднімається нагору уздовж стрімкої скелі, укутаної пухнастими хмарами. На скелях — проліски, найперші квіти починають цвісти ще в січні, а в лютому ліси та прибережні схили, які відтаяли, покриваються білим мереживом. Саме ці проліски напередодні Восьмого березня наповняють Київ.
У Ялті ж ці квіти продають кошиками на кожному розі.
Загалом, Крим оживає. І вже з травня відреставрована набережна Ялти заповниться людьми. А коти — відправляться ловити мишей. Адже недарма кажуть: «Не все коту масниця».