Хрест як символ

Поділитися
Для тих, хто народився у християнській частині світу, хрест насамперед є символом віри. Його шаную...

Для тих, хто народився у християнській частині світу, хрест насамперед є символом віри. Його шанують і католики, і лютерани, і греко-католики, і православні, і баптисти, і євангелісти, навіть секта, протегована Леонідом Черновецьким. У тисячолітній історії православ’я в Україні було лише кілька десятиліть повного безапеляційного заперечення хреста. Це коли владу у 1917 році захопили більшовики. Спочатку вони масово винищували служителів церкви.

Трипільська миска із зображенням хреста V—IV тис. до н.е.
Звідки ж пішов цей всеперемагаючий потяг до хреста? Логічно було б припустити, що символ християнства з’явився в Україні-Русі після 988 року, коли Великий князь Володимир в обов’язковому і масовому порядку охрестив русичів. Проте дуже багато фактів свідчать, що хрест як символ, сакральний знак використовувався на теренах України задовго до християнства.
Та й християнським символом хрест у нинішньому його вигляді був офіційно затверджений лише на Першому Вселенському соборі у 325 році. Ісуса Христа, як відомо, розіп’яли на Т-подібному хресті.

А ось різноманітні зображення хреста на керамічних і кам’яних виробах, яким від трьох до п’яти тисяч років. Безліч їх розкопали археологи на рештках поселень Трипільського періоду. Хрест із червоної глини спочатку, коли археологи його щойно відкопали неподалік села Трипілля, скидався на уламок якогось керамічного виробу. Але коли його почистили й відмили, то переконалися, що це фігурка із яскраво вираженими ознаками. До того ж у ній виявлено спеціальні отвори, аби можна було просунути мотузку і носити фігурку на шиї. Цьому амулетові, щонайменше, 5000 років. Знайдено також безліч ще старовинніших керамічних виробів Трипільської доби, на яких хрест є обов’язковим атрибутом розпису.

Валентин Мойсеєнко демонструє косівські кахлі XIX ст.
Археологічній знахідці поблизу Львова — 12 тисяч років. Це кістка оленя, а тому її можна датувати досить точно. На цій кістці чітко видно видряпані хрест і гілку. Такі ж сакральні знаки можна побачити на пізніших трипільських виробах, потім на язичницьких оберегах, далі — на середньовічних пам’ятках. Сьогодні ці хрестики, гілочки та інші символи чітко простежуються у вишивках, писанкарстві, кераміці сьогоднішніх майстрів та майстринь, які перейняли генетичну пам’ять від бабусь-дідусів. А простежити коріння цієї історичної пам’яті можна на виставці «Символ хреста в історії України протягом тисячоліть», яку стараннями дослідника-ентузіаста, автора Валентина Мойсеєнка відкрито у приміщенні Хлібні на території Софії Київської. Йому вдалося зібрати для експозиції чудові зразки археологічних знахідок, кераміки, вишивок, кахлів, різьблення тощо.
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі