Так-так, той самий Бенджамін Франклін, чий портрет красується на стодоларових банкнотах із 1928 року. На жаль, для багатьох українців знайомство зі згаданим великим американцем цим і обмежується. Тоді як він був видатним державним діячем, дипломатом, ученим, просвітителем і літератором.
Бенджамін народився 1706 року і був п’ятнадцятою дитиною (із 17) у родині небагатого ремісника, який виготовляв мило та свічки. Вже з десятирічного віку він працював у майстерні батька. Не здобув регулярної освіти, а весь свій багатющий арсенал знань отримав у результаті наполегливої і безперервної самоосвіти.
Б.Франклін переконує Людовіка XVI підтримати боротьбу північноамериканських колоній. Художник Дж.П.Е.Хелі, 1847 |
20-річний Бенджамін виробив для себе 13 принципів, якими керувався все життя. До їх числа входили справедливість, працьовитість, помірність, порядок і чистота.
Франклін — єдиний американець, чий підпис стоїть під трьома найважливішими історичними документами Америки — Декларацією про незалежність (1776 р.), конституцією США (1787 р.) і Паризьким мирним договором, за яким Великобританія визнала незалежність своїх американських колоній (1783 р.)
Незважаючи на бурхливу політичну діяльність, Бенджамін Франклін не був членом якоїсь партії. В основі його політичних поглядів лежало право людини на життя, свободу та власність. Він виступав за встановлення загального виборчого права і скасування рабства.
Франклін був видатним ученим із дуже широким діапазоном інтересів — від економіки до фізики. Він брав участь у дослідженні Гольфстріму, в процесі чого вимірювали швидкість, ширину та глибину цієї надзвичайно потужної течії. Назву їй, що означає «Течія затоки», дав саме Франклін.
Йому ж належить ціла низка винаходів, наприклад біфокальні окуляри, електромузичний інструмент, економна піч. Але, мабуть, найважливіший із-поміж них — громовідвід, що врятував незліченну кількість людських життів. Жодного зі своїх винаходів Франклін не патентував, даючи співвітчизникам можливість користуватися ними безоплатно. Єдиний виняток — крісло-гойдалка, також «його рук справа». Задовго до Адама Сміта американець розпочав розробку трудової історії вартості.
Б.Франклін був дуже оригінальною особистістю. Так, він вніс у банк на термін 200 років близько 10 тисяч доларів, заповідаючи їх Бостону та Філадельфії. На 1990 рік ці гроші перетворилися в сім мільйонів. Їх використали на побудову навчального закладу і допомогу студентам.
Помер Бенджамін Франклін 17 квітня 1790 року. Похоронна процесія вилилася у грандіозну маніфестацію, що зібрала небачене як на той час скупчення людей: понад 20 тисяч осіб прийшли попрощатися з великим земляком. «Час — тканина, з якої складається життя»...
А тепер перейдімо до менш відомого аспекту діяльності Бенджаміна Франкліна. Він був автором безлічі чудових афоризмів, багато з яких дожили до наших днів. Ось найзнаменитіший із них: «Не відкладай на завтра те, що можеш зробити сьогодні».
Йому належать такі перли:
«Якщо бажаєш продовжити своє життя, вкороти свої трапези».
«Час — гроші».
«Чим кращий лікар, тим більше він знає непотрібних ліків».
«Якщо хочеш міцно спати, візьми із собою в ліжко чисте сумління».
А ось кілька афоризмів із політичним підтекстом:
«Що можуть зробити закони в політиці без моралі?».
«Щойно партія досягає своєї основної мети, кожен її член починає піклуватися про свої особисті інтереси».
«У цьому світі неминучі лише смерть і податки».
Якщо афоризм про податки для нашої тіньової економіки не дуже справедливий, то два попередні й через двісті років примушують замислитися.
Але у Бенджаміна Франкліна є й чимало дотепних висловлювань, які стосуються повсякденного життя:
«Тримай очі ширшими до весілля і примружуй після нього».
«Холостяк — незавершена істота, що схожа на половину ножиців».
«Три переїзди дорівнюють одній пожежі».
Франклін не був клерикалом. Мабуть, він міг би сказати: «На Бога покладайся, а сам роботи не цурайся». Але саме йому належить досить сумне запитання: «Якщо люди такі погані, маючи релігію, то ким вони були б без неї?»
Чимало його афоризмів стосуються сфери етики:
«Там, де шлюб без кохання, буде і кохання без шлюбу»;
«Жадібність і щастя ніколи не зустрічаються одне з одним».
«Той, хто любить себе, не має суперників».
Франклін усе своє довге життя не втомлювався нагадувати про важливість самовідданої праці:
«Лінь — це іржа розуму і тіла»;
«Ледарство і дозвілля — два зовсім різні поняття».
І завершимо словами, котрі є своєрідним кредо цієї чудової людини: «Справжня честь — це рішення робити за всіх обставин те, що є корисним для більшості людей».