Єгор Радов, син Римми Казакової: «...У неї було найголовніше — народна любов»

Поділитися
Син великої поетеси погодився дати ексклюзивне інтерв’ю для читачів «ДТ». Звісно, дуже важко розповідати широкій аудиторії про свою маму, але Єгор на це наважився...

Син великої поетеси погодився дати ексклюзивне інтерв’ю для читачів «ДТ». Звісно, дуже важко розповідати широкій аудиторії про свою маму, але Єгор на це наважився. Та й є про що розповісти.

— Єгоре, ми знаємо Римму Казакову як блискучу поетесу ХХ століття. А якою була Римма для вас як мама?

— Вона була абсолютною мамою. Любила мене найбільше на світі. Казала: хоч би що з тобою сталося, насамперед приходь до мене, якщо вб’єш когось. Я завжди буду з тобою. Як вона писала про мене: «Но ничего тому не страшно, кто хоть однажды был любим». Я не уявляю, як житиму без неї.

— Чим для Римми Казакової була поезія — родом діяльності чи всім життям? Кого з письменників російської і світової літератури вона любила?

— Поезія була її природним станом. Завжди, де завгодно, вона писала вірші, не могла без цього прожити ані дня. Вона любила Блока, Марину Цвєтаєву, Рільке...

— І все ж таки, Римма Казакова — сильна чи беззахисна жінка?

— Безперечно, сильна, найсильніша. І навіть не за жіночими мірками. Вона була, напевно, найсильнішою людиною, котру я бачив у житті. На жаль, майже ніхто з чоловіків, яких вона любила, їй не відповідав. У цьому була трагедія її життя. Але так само, як без поезії, вона не могла жити без кохання.

— Римма Федорівна — поетеса, котра пройшла через кілька епох одного століття. Як вона сприймала сучасні віяння в мистецтві, у поезії? Враховуючи те, що останніми роками, як вона сама зізнавалася в інтерв’ю, поезію опублікувати було складно, гонорари — мінімальні.

— Так, останнім часом вона дуже переживала, що в держави не доходять руки до культури, мистецтва. Воювала за це. Що ж стосується різних епох, вона вміла, як ніхто, вписатися практично в будь-яку і жити в ній на повну силу.

— В останнє десятиліття Римми Казакової в літературному просторі, на мою думку, було недостатньо. Чому? Якщо це результат нинішньої ситуації, коли поезії відводиться мінімум місця, то, на ваш погляд, чи потрібна буде поезія в майбутньому?

— Поезія як вище мистецтво — так, здається, вважав Бєлінський, — безперечно, не помре ніколи, доки існує людство. Завжди будуть люди, котрі не зможуть жити без віршів, без мистецтва. Останніми роками маму якраз стали знову друкувати, і у великих видавництвах. Наклади, звісно, були зовсім не ті, що в 60-ті роки. Але я вважаю той час узагалі унікальним в історії. Тоді головною цінністю були не гроші, не матеріальні блага. Мамі страшенно пощастило, що вона тоді жила і творила. Повторюю, час був унікальним. І навряд чи повториться в найближчій історії.

— Тексти вашої мами свого часу були незаперечними шлягерами. А як вона ставилася до сучасних естрадних композицій, у яких поезія «мутувала» до мови неандертальця?

— Жахливо ставилася. Її просто виводило з себе, що найчастіше слова сучасних пісень пишуть не професіонали, а, скажімо, самі музиканти, які в словах нічого не тямлять, а таким чином заощаджують. І взагалі, вона дуже переймалася, що сучасність, у певному сенсі, дедалі більше обертається деградацією великих ідей, мистецтва, інтелекту.

— Відомо, що Римма Казакова — поетеса, яка дуже точно відчувала тенденції не лише в літературі, а й у політиці, свого часу поставила підпис проти третього терміну президентства Володимира Путіна. Говорячи про політику в житті Римми Казакової, які найяскравіші моменти спливають у пам’яті?

— Про Путіна я не знаю. Але їй страшенно не подобалося, що письменники-демократи, які підтримали свого часу Єльцина і всі демократичні перетворення в нашій країні, нічого не мають, — навіть у Спілки письменників, очолюваної нею, не було приміщення. А різні псевдопатріоти, антисеміти, навпаки, перебувають у значно в кращих умовах. Вона боролася, щоб письменникам повернули трудовий стаж, щоб повністю не розтягнули рештки власності Літфонду. Далеко не все виходило, якщо не сказати — не вийшло. Але вона боролася — не за себе, а за інших. І, щоб її не звинуватили в корисливості, відмовилася, наприклад, від отримання дачі, яка була їй, безперечно, потрібна.

— У підвалинах вашої літературної діяльності також і заслуга мами? Чи ви, навпаки, хотіли «повстати» і сформувати власну літературу на відторгненні й антагонізмі?

— У принципі, так, хотів повстати. Довести, що я сам по собі, незважаючи на маму. Здається, у мене вийшло, хоча було важко в тіні її слави. Вона далеко не все з того, що я пишу, приймала, але абсолютно поважала мене в моїй діяльності.

— Чи вписувалася Римма Ка­закова як поетеса в стиль і напрями сучасної російської поезії? Які тенденції сьогодні існують у російській літературі?

— О-о-о... Це складне запитання. Поезія зараз майже не розвивається, втім, як і мистецтво загалом. Здається, це світова криза. Але, як казав Карл Маркс, мистецтво — помах крил. Тепер спад, але буде розквіт. Мама переживала, що у неї немає жодної премії, її майже не помічала критика. Але в неї було найголовніше — народна любов.

— Якими були основні принципи (морально-етичні, філософські...) життя і творчості вашої мами?

— Вибачати всім усе, навіть ворогам, допомагати тому, кому можеш допомогти. Вона була прямо святою.

— У чому, на ваш погляд, універсальна цінність її поезії, зрозумілої для різних культур?

— У дохідливості. Найскладніші думки й почуття вона могла описати так, що її розуміло безліч людей. У цьо­му таємниця її безмірного успіху та величі її життя.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі