Друзі та родичі римського народу

Поділитися
У п’ятнадцяти рідних республік-сестер Радянського Союзу була одна кузина, що окремо жила, — Болгарія...

У п’ятнадцяти рідних республік-сестер Радянського Союзу була одна кузина, що окремо жила, — Болгарія. «Шістнадцята республіка». Єдино(слов’яно)кревна, єдино(право­славно)вір­на країна, двічі протягом останніх двох століть визволена російською армією від чужоземного ярма. У тій країні досі шанують російського царя-визволителя і російського солдата-рятів­ника. «Стоит под горою Алеша, в Болгарии русский солдат». Загалом, країна-кузина була своєю настільки, що від повноцінного оформлення в сім’ю непорушну вільних сестер Болгарію врятувала лише відсутність спільного з СРСР кордону.

Однак і перебування в соцтаборі, де утримувалися формально незалежні народи, виявилося досить для чіткого усвідомлення болгарами напряму рятівної інтеграції ХХІ століття. Попри вдячну пам’ять про солдата Альошу, сучасну систему безпеки Болгарія воліє шукати в компанії солдата Яна, Йоганна, Жана тощо — з протилежного від Росії геополітичного боку.

Можна було б очікувати, згадуючи недавню істеричну реакцію Москви на євроатлантичні устремління історично і культурно далеких прибалтів, що уражена в своїх найкращих стосовно Болгарії почуттях Росія влаштує демарш дипломатичного чи іншого характеру.

А от і ні. Перебуваючи з візитом у Болгарії, президент РФ Володимир Путін сказав, що Росія «звісно ж, із повагою» ставиться до політичного вибору Болгарії на користь Європейського Союзу та НАТО. «Сучасна демократична Росія не може вчинити інакше», — підкреслив господар Кремля. У статті «Росія та Болгарія: давні традиції дружби та завдання сьогодення», опублікованій болгарськими ЗМІ, російський президент окремо зазначив, що Росія з повагою ставиться до мотивів, якими керується Болгарія при виборі системи гарантування національної безпеки.

Москва вчинила по-римськи мудро. Римський принцип divide et impera передбачав гнучку систему взаємин Риму з союзниками, що грунтувалася на різниці їхнього статусу. Загальним для всіх союзників був лише обов’язок не вести самостійної зовнішньої політики і надавати допомогу Риму під час воєн. При цьому найвища категорія «союзники латинського племені» мала в Римі право голосувати в коміціях й інші римські громадянські права, тоді як нижча — «колонії латинського права» — були взагалі позбавлені громадянських прав і громадянської гідності (civitas sine honoribus).

Довільно нагороджуючи титулом «друзі римського народу», «союзники римського народу» і тавруючи клеймом «вороги римського народу», сенат будував зовнішню політику Риму на обопільних умовах і не вдавався до загальнозначущих стандартів і широких договорів (Італійський союз являв собою не союз італійських громад між собою, а сукупність обопільних умов цих громад із Римом). Висловлюючись сучасною політичною мовою, Рим широко й успішно використовував «подвійні стандарти в політиці».

Тому немає нічого дивного й суперечливого в тому, що одночасно із заявою Володимира Путіна про шанобливе ставлення Росії до болгарського вибору Надзвичайний і Повноважний Посол «сучасної і демократичної Росії» в Україні міг заявити щось геть протилежне стосовно вибору моєї країни.

«Будь ласка, вступайте, коли вважаєте, що так потрібно, — пояснив Віктор Черномирдін сучасні третьоримські принципи євразійського простору. — Ми просто пояснюємо: вступаєте в НАТО — ми змушені будемо переглянути наші відносини. Оскільки Україна — найбільший наш сусід, у нас занадто тісні зв’язки». На запитання, в чому може виражатися такий перегляд відносин, Черномирдін заявив: «В усьому!»

«Занадто тісні зв’язки» — суть зв’язки родинні. А влада старшого в сім’ї є владою панською, такою, що дозволяє вказувати, якою мовою молодший має розмовляти, яку історію вчити, із ким дружити, у чиїй пісочниці гратися. У нас із Росією немає «давніх традицій дружби», бо не було дружби, а тільки занадто тісні сімейні зв’язки. Які підлягають найшвидшому розірванню, щоб ми могли змінити свій статус бідних провінційних родичів на почесний титул «друзі третьоримського народу».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі