{Фото Миколи БОЧКА} |
Цей крихітний екваторний острівець загубився на безкраїх просторах Тихого океану. Його територія — 21 квадратний кілометр, де проживає близько 10 тисяч чоловік. На ньому знаходиться Науру — єдина у світі країна, яка не має столиці. Багаті запаси фосфоритів (які, утім, вичерпуються) забезпечили безбідне життя остров’янам. Проте Науру набагато відоміший тим, що став однією з найпопулярніших у світі офшорних зон.
Утім, час від часу такі екзотичні міні-країни виходять і на велику спортивну арену. Пригадаємо, як Володимирові Кличку у фінальному олімпійському бої протистояв представник мініатюрного острівного королівства Тонга. А Науру в жовтні прийматиме чемпіонат світу з важкої атлетики.
Українські штангісти, провівши в Запоріжжі розіграш кубка й чемпіонат країни в окремих вправах двоєборства, уже розпочали шлях до далекого помосту. Затверджено, як розповів провідний фахівець Держкоммолспорттуризму Олексій Довгич, цільову комплексну програму розвитку виду на чотириріччя. Однак ледь не перший пункт у ній — згаданий турнір виявився під загрозою зриву. Спасибі Запорізькому облуправлінню з фізкультури й спорту, очолюваному Володимиром Лобановим, яке профінансувало змагання.
Травми не дозволили виступити лідерам — Денису Готфріду, Артему Удачину, Наталії Скакун і Віті Руденок. Їм доведеться надолужувати згаяне, готуючись до квітневого чемпіонату Європи в Словаччині. А що ж до запорізького огляду сил, то, на думку Олексія Довгича, він залишив подвійне враження.
Жіноча важка атлетика — відносно молода. У Сіднеї відбувся її олімпійський дебют. В Україні спочатку не поспішали розвивати цей вид, потім довелося наздоганяти лідерів. Однак ті пішли вперед! Проте українки постійно прогресують. Запорізький турнір підтвердив цю тенденцію. 16 призерів із 21 уперше виконали або повторили норматив майстра міжнародного класу. Вражаюча цифра.
Відразу п’ять рекордів країни встановила Оксана Сухорук (75 кг) із Херсонщини, а запоріжанка Олена Зинов’єва (53 кг) — три. Проте яка їх ціна? Зі своєю сумою Оксана на Олімпіаді змогла б стати п’ятою. Примітно, що на провідні позиції стрімко пробивається обдарована молодь. 16-літня Надія Шаманська з Миколаївщини, ефективно використавши усі підходи, фінішувала слідом за Сухорук. Порадувала рекордом Україну лише на рік старша Світлана Коханенко, яка з тих самих країв. Перспективні й тернопілянка Наталя Троценок та Марія Відливана з Івано-Франківщини. Їхній юний вік дозволяє ще вдосконалювати свою майстерність та досягати нових високих результатів. Отже мову необхідно вести про якість прогресу.
А от у чоловіків картина поки що далека від оптимістичної. Так, дехто з перших номерів не виступав з поважних причин. У двох найважчих категоріях перемогли славетний одесит Ігор Разоренов і молодий Геннадій Красильников (Харків — Крим), але з посередніми результатами, оскільки поки що не набули кращої форми. Проте як пояснити те, що на відміну від жінок тільки шість учасників із 22 підтвердили норматив «міжнародника»? Або те, що з року в рік тупцює на місці талановитий донеччанин Олексій Обухів (105 кг)? Очевидно, тренери та їх підопічні, кандидати до національної команди, недостатньо працюють на місцях. А це вже тема для серйозної розмови.
Усе ж і в чоловіків певні надії можна пов’язувати з найближчим резервом. Тут виділяються юніори — волинянин Юрій Лавренюк (69 кг), який обновив два рекорди країни серед дорослих, донеччанин Сергій Воротинцев (105 кг) і одесит Олексій Колокольцев (понад 105 кг).
Подальша підготовка кандидатів у збірну фінансуватиметься далеко не повною мірою. Отже на чемпіонат Європи поїдуть лише реальні претенденти на місце в шістці. Ну а до Науру? Дорога на острів непроста сама по собі — літаком до Маніли й звідти летіти ще шість годин. Вартість подорожі, зрозуміло, велика. Отже до Науру відправляться, як стверджує Олексій Довгич, одиниці. Знову ті ж самі реальні претенденти на високі позиції.