Збираючись у довгождану відпустку, ми сподіваємося, що її не затьмарять негативні емоції. Однак життя часто непередбачуване. Нехай відпочинок принесе вам лише радість, але бути готовим до неприємних несподіванок, особливо, якщо це стосується здоров’я, необхідно. Поряд із гарним одягом, купальником та іншими потрібними речами не забудьте про дорожню аптечку. Про те, чим її укомплектувати, ми й розповімо сьогодні.
Продовжуючи тему попередньої статті, кілька слів про сонячні опіки. Кожен по-різному сприймає сонячні промені. Комусь досить кількох хвилин, аби шкіра почервоніла, хтось довго може бути на сонці без особливих наслідків. Захиститися від шкідливого ультрафіолету можна з допомогою сонцезахисних кремів. Чим вищий ступінь фактора захисту, вказаний на тюбику з кремом, тим він краще захищає від сонця. Якщо не змогли вберегтися, шкіра почервоніла, почала боліти, з’явилася сверблячка — йдіть у затінок. Такий стан допоможе полегшити холодний компрес і нейтральний дитячий крем, спирт або антиалергійна мазь. Жирні, ароматизовані креми краще не застосовувати — може з’явитися додаткове подразнення. Пухирі, що утворилися, намагайтеся не травмувати, аби не занести інфекцію. Правда, великі пухирі можна дуже акуратно проколоти тонкою голкою, випустити рідину, обробивши шкіру спиртом до й після процедури.
Отже перші складові дорожньої аптечки — сонцезахисний крем, нейтральний дитячий крем, спирт. Тим більше, що знадобляться вони й в інших випадках.
На жаль, на пляжі можна наступити на скло чи що-небудь гостре й порізатись. Навіть невелика рана чи подряпина через інфекцію, що потрапила в неї, може спричинити серйозні проблеми. Аби цього не сталося, рану слід промити по змозі кип’яченою водою, очистити від осколків, бруду, піску, краї змазати зеленкою, йодом або спиртом. Намагайтеся, щоб спирт не потрапляв безпосередньо в рану — це може продовжити кровотечу, яка завжди супроводжує травму. Потім накласти пов’язку з розчином фурациліну чи іншого антисептика. Мазі краще не застосовувати — збільшується термін загоєння рани.
Якщо під рукою немає необхідних засобів, на допомогу прийде народна медицина. Лист капусти помити, легко відбити для утворення соку та прикласти до обпаленої шкіри — це допоможе зняти біль; якщо ж його прикласти до рани — вона швидше загоїться. Усіма улюблена картопля не лише годує, а й лікує. Терту сиру картоплину можна прикладати до опіків — успіх забезпечено. Відвар, що залишився після приготування картоплі, не поспішайте виливати, опустіть у нього руки на 3—5 хвилин і шкіра стане більш ніжною та гладенькою.
Неоціненно прислужиться настойка прополісу. Як природний антибіотик вона замінить йод, зеленку й інші антисептики.
Якщо рана не гоїться, збільшується набряк, почервоніння, біль, погіршується загальний стан, підвищується температура — не займайтеся самолікуванням, негайно звертайтеся до лікаря.
Укуси комах небезпечні через алергію. Від укусів комарів допоможуть репеленти. Аби не розвинулася важка алергія від укусів бджіл і ос, жало з рани слід обов’язково видалити голкою чи вишкребти його. Якщо жало витягати чи видавлювати, в організм потрапить додаткова кількість отрути, яка є, власне, причиною алергії. До місця укусу для зменшення болю й набряку прикладіть шматочок льоду, потім помастіть шкіру антиалергійною маззю. В усіх випадках при схильності до алергії не забудьте рекомендовані вашим лікарем ліки та приймайте за призначеною схемою.
Укуси кліщів, переносників багатьох захворювань, також небезпечні. Аби вберегтися від цього, до лісу потрібно ходити в одязі, що закриває всі частини тіла, голову покрити хустинкою. Під час прогулянки періодично оглядайте одяг і знімайте кліщів. У жодному разі їх не можна чавити пальцями. Після повернення з лісу одяг краще зняти й залишити в нежилому приміщенні. Не поспішайте відразу занести в квартиру й букет квітів, принесений з лісу. Якщо не вдалося захиститися від укусу — кліща потрібно видалити. Для цього тіло комахи захопіть двома пальцями ближче до шкіри й різко смикніть вперед і вгору. Якщо кліща вдалося витягти повністю, у нього видно тоненький хоботок. У разі невдалої спроби чи коли кліщ проникнув глибоко під шкіру, краще зверніться до лікаря. Ще один спосіб — місце укусу змазати вазеліном або олією — кліщ виповзе самостійно через брак кисню. Після цього обов’язково проконсультуйтеся з лікарем задля уникнення подальших ускладнень. Сліди від всіх укусів необхідно так само обробити антисептиками.
Таким чином, у вашій аптечці своє місце повинні зайняти — антиалергійні препарати (таблетки, мазь), болезаспокійливі, вазелін, йод, зеленка.
Не зайве нагадати тим, хто страждає на хронічні захворювання. Зміна клімату іноді, на жаль, може погіршити стан. Не забудьте взяти з собою ліки, рекомендовані лікарем для щоденного прийому. І щасливого відпочинку.