Виявлено фрагмент ДНК людини, здатний стимулювати регенерацію органів
14 сiчня, 2011, 11:58
Поділитися
Генетики з Університетського коледжу в Лондоні виявили у структурі ДНК людини ключовий сегмент, який, за певних умов, може стати основним в області перспективних напрямків регенеративної медицини. Виявлений протеїн також присутній у структурі ДНК ящірок, саламандр або тритонів і дозволяє їм відновлювати втрачені кінцівки або їхні фрагменти.Генетики з Університетського коледжу в Лондоні виявили у структурі ДНК людини ключовий сегмент, який, за певних умов, може стати основним в області перспективних напрямків регенеративної медицини. Виявлений протеїн також присутній у структурі ДНК ящірок, саламандр або тритонів і дозволяє їм відновлювати втрачені кінцівки або їхні фрагменти.Водночас, медики кажуть, що подібні досліди безпосередньо зачіпають стовбурові клітини людини, а тому в низці випадків вони вступають у протиріччя із забороною на клонування в багатьох країнах.
Дослідники з Університетського коледжу в Лондоні показали, що протеїн nAG, присутній в нервових і шкірних клітинах, як з'ясувалося, відіграє ключову роль у формуванні груп незрілих клітин, також відомих як бластеми. Саме з бластем надалі диференціюється і виростає окремий орган.
Медики кажуть, що про важливість протеїну nAG свідчить той факт, що навіть коли нервові клітини були відокремлені від кінцівок в процесі дослідів, то в нормальному стані ріст клітин неможливий, проте за допомогою штучного виробництва протеїну, клітини продовжували рости.
Ці дані британські вчені опублікували в науковому виданні Science. Доктор Аноп Кумар, один з авторів дослідження, говорить, що в перспективі ці знання повинні допомогти у вирішенні проблеми регенерації клітин і кінцівок в організмах ссавців, у тому числі і людей.
Сьогодні перед фахівцями стоїть завдання зрозуміти, вивчити і спробувати відтворити молекулярні сигнали, які відбуваються у клітинах в періоди формування бластеми і регенерації органів. Потім ці сигнали слід спробувати відтворити у нерегенеративних частинах тіла, таких як руки або ноги.
"Коли саме ми зможемо відновлювати різні частини тіла поки незрозуміло, проте виявлення протеїну nAG, що є ключовим сегментом в даному процесі, безумовно значний крок вперед", - говорить Девід Стокум, один з учасників дослідження.
Фахівці кажуть, що такі тварини, як тритони, фактично здатні виробляти хитромудрий трюк - їхній організм здатний перетворювати клітини на недиференційовані стовбурові групи, які згодом починають ділитися й перетворюються на повноцінні органи. У ссавців ця здатність у процесі еволюції була втрачена.
"Зрозуміти цей процес - дуже важливо, однак це ще не гарантує успішність дослідів з людьми", - говорить Джеремі Брокес з Університетського коледжу в Лондоні.