«Відтік мізків» загрожує існуванню російської науки
14 сiчня, 2011, 12:24
Поділитися
У даний час в російському інноваційному секторі складається критична ситуація, пов'язана з великим відтоком на роботу за кордон найбільш талановитих молодих вчених, наукових фахівців і розробників, впевнені у Національній асоціації інновацій і розвитку інформаційних технологій РФ.У даний час в російському інноваційному секторі складається критична ситуація, пов'язана з великим відтоком на роботу за кордон найбільш талановитих молодих вчених, наукових фахівців і розробників, впевнені у Національній асоціації інновацій і розвитку інформаційних технологій РФ.Тільки торік у рамках професійної еміграції до США виїхало 56 тисяч осіб, до Ізраїлю - близько 13 тисяч людей, до Австралії - 12 тисяч осіб, до Німеччини - 9 тисяч і в Канаду - 8 тисяч людей.
Загалом за даними Фонду ООН у галузі народонаселення (ЮНПФА) з 1992 року з Росії емігрувало понад 3 млн фахівців.
Настільки високі темпи професійної наукової еміграції пояснюються, перш за все, агресивною політикою провідних західних держав і держав Південно-Східного регіону щодо залучення найбільш талановитих і перспективних науковців з інших країн світу до роботи у своїх наукових і високотехнологічних секторах, впевнені у НАІРІТ.
Найбільший інтерес викликають математики, фізики, хіміки, фахівці в області інформаційних та біотехнологій. При цьому головним об'єктом інтересу є не просто вчені, а найбільш креативна їх частина з числа молодих вчених до 30 років, здатна не просто до стандартної наукової роботи, а до формування нових революційних ідей і технологій. Тобто ті вчені, чиї ідеї і є основою технологічного та інноваційного розвитку.
Ситуація, що склалася, несе для Росії серйозну загрозу. Згідно з прогнозами НАІРІТ, вже до 2018 року російська наука може повністю позбутися креативного шару вчених та інноваторів, без яких стане не можливим сам процес створення нових інноваційних технологій. До цього періоду часу може бути пройдена критична точка, після якої відновлення креативного шару в повному обсязі стане неможливим. У зв'язку з цим, необхідно вживати термінових заходів щодо збереження талановитих наукових кадрів.
Зокрема, НАІРІТ пропонує створити Національний фонд наукових талантів, метою якого стане складання та ведення реєстру найбільш талановитих і обдарованих російських молодих вчених. Передбачається, що основу правил включення до реєстру складуть об'єктивні критерії, пов'язані з досягненням значних результатів у науковій сфері, які отримали визнання на міжнародному рівні (високі місця, здобуті на конкретних престижних російських і міжнародних олімпіадах, публікації у впливових міжнародних наукових журналах тощо).
Учасники реєстру будуть мати особливий статус в російському науковому середовищі і низкою серйозних привілеїв. Зокрема, це може включати в себе отримання від держави фінансового забезпечення, пріоритет при отриманні фінансування на проведення наукових досліджень, можливість зустрічі з першими особами держави з метою обговорення проблем розвитку російської науки.
Найближчим часом НАІРІТ планує направити лист Президенту РФ Дмитру Медвєдєву стосовно даної проблеми, а також провести широкі громадські дискусії з визначення критеріїв включення до реєстру наукових талантів та обсягом пропонованих привілеїв учасникам реєстру.