Надії фізиків, що працюють на детекторах великого адронного колайдера, виправдалися - апарат підніс перший науковий сюрприз, не передбачений теорією, що зараз існує. Надії фізиків, що працюють на детекторах великого адронного колайдера, виправдалися - апарат підніс перший науковий сюрприз, не передбачений теорією, що зараз існує. Серед сотень частинок, які виникають при зіткненнях протонів, були виявлені пари, переміщення яких з невідомих досі причин пов'язані одне з одним.
Саме на детекторі CMS - одному з чотирьох головних детекторів колайдера - було виявлено ці двочастинкові кореляції. Деякі пари частинок, віддаляючись одна від одної зі швидкістю світла, залишаються зорієнтованими у напрямі свого руху вздовж одного і того ж кута, так, ніби частинки певним чином були асоційовані разом.
Як зазначають експерти, вже з'явилися деякі можливі пояснення ефекту, але не вистачає точних підрахунків і фактичних обґрунтувань. Наприклад, квантова хромодинаміка, що описує взаємодію кварків і глюонів, свідчить, що ці найбільш фундаментальні частинки не можуть народжуватися поодинці, а тільки парами або групами.
Детектор CMS - один з двох універсальних детекторів на ВАК, створений, щоб виявити широке коло нових частинок та явищ у протон-протонних й ядро-ядерних зіткненнях при високих енергіях.
Його потужність й апаратура дозволяють вимірювати властивості відомих частинок з великою точністю. До того ж він налаштований на пошук зовсім несподіваних і непередбачуваних явищ.
Поточний сеанс роботи колайдера триває вже 18 місяців. Це повинно дозволити експериментаторам зібрати достатньо даних для дослідження нової території «терра інкогніто» у всіх галузях, де очікується нова фізика.
Великий адронний колайдер - найбільший в історії прискорювач елементарних часток - запущено після річної перерви 20 листопада 2009. У його 27-кілометровому кільці стикаються розігнані майже до швидкості світла пучки протонів. Вивчаючи результати цих зіткнень, вчені сподіваються отримати нові дані про будову матерії. Чим більше зіткнень вдасться зафіксувати, тим більше шансів, що вчені зможуть натрапити на нову унікальну подію, наприклад, народження нових частинок.
Зараз енергію прискорювача доведено до 3,5 тераелектронвольт на пучок, що більш ніж у три рази більше енергії, досягнутої раніше на інших прискорювачах.