У 3знайшли скелет найдавнішого крилатого динозавра: із зачатками крил на передніх кінцівках, які, як виявилося, спочатку не були призначені для польоту.
Провівши аналіз, фахівці встановили, що крила у ящурів з'явилися набагато раніше, ніж прийнято вважати, пише журнал Science, в якому і була опублікована робота вчених. Всього дослідники розкопали останки двох дорослих і одного молодого динозавра, проте тільки в одного дорослої тварини були виявлені такі зачатки.
Палеонтологи з'ясували, що ці ящури належать до виду Ornithomimus edmontonicus, який входить до групи орнітомімозаврів - динозаврів, зовні схожих на страусів. Раніше вважалося, що ці хижі ящуротазові динозаври не були вкриті пір'ям і не мали крил. Але коли вчені розкрили три блоки грубого пісковика, знайдені в канадській провінції Альберта, вони виявили безліч волосків, що нагадують пір'я.
Відзначимо, збіг розвитку перших крил із статевим дозріванням і той факт, що при вазі у 150 кілограмів Ornithomimus ніяк не могли використовувати ці зачатки для польоту, дуже добре узгоджується зі статевою гіпотезою походження крил.
Відповідно до цієї гіпотези, вони з'явилися як інструмент приваблювання самок, і спочатку були настільки ж функціональні, як, наприклад, хвіст у павича. Пізніше дрібні нащадки крилатих динозаврів навчилися використовувати це придбання спочатку для планування, а потім і для польоту.
Також відзначимо, що нещодавно інша група дослідників виявила оперення у групи динозаврів, які не були родичами вже відомих пернатих ящурів. Ця знахідка дозволила деяким вченим стверджувати, що, можливо, всі стародавні ящури спочатку були пернатими. !zn
Читайте також:
Науковці визнали, що не зможуть клонувати динозаврів
Російські вчені розвінчали «знахідку століття»: «яйця чеченських динозаврів» виявилися звичайними каменями
Вчені виявили останки карликового мамонта зростом в 1 метр