Американським ученим вдалося на власні очі побачити космічний катаклізм, подібний до того, який, як деякі побоюються, одного разу може знищити життя на Землі.
Унікальна можливість випала астрономам, які за допомогою телескопа Hubble спостерігають за сузір'ям Лисички, яке знаходиться за 63 світлових роки від нас. Вони змогли поспостерігати, як спалах на зірці призводить до того, що з поверхні планети починає в буквальному сенсі "здувати" атмосферу.
За словами вчених, планета HD 189733b, за якою і проводилися спостереження, мала синє небо, проте на цьому її подібність із Землею закінчувалася. Будучи величезним газовим гігантом, вона скоріше схожа на Юпітер, і при цьому знаходиться дуже близько до своєї зірки, всього в 1/30 відстані від Землі до Сонця, через що клімат планети розжарюється до тисячі градусів за Цельсієм, а верхній шар атмосфери постійно зазана сильного впливу ультрафіолетового і рентгенівського випромінювання. Все це робить HD 189733b ідеальним кандидатом для вивчення впливу зірки на атмосферу планети.
Дослідження даної екзопланети, дійсно, ведуться досить давно, однак лише в 2011 році вченим вдалося сфотографувати різку зміну - стовп газу, що здувається з планети зі швидкістю не менше 1000 тонн на секунду. При цьому, як стверджують астрономи, незважаючи на високу температуру на планеті, атмосфера не на стільки розпечена, щоб випаровуватися у таких кількостях.
"Ми не просто підтвердили, що атмосфери деяких планет випаровуються, ми спостерігали, як з часом міняються фізичні умови в атмосфері. Ніхто такого раніше не робив", - пояснив астроном Ален Ален Лекавельєр де Етанг, під керівництвом якого проходили дослідження.
Судячи з усього, потужне випаровування було викликано інтенсивним рентгенівським і ультрафіолетовим випромінюванням зірки, поблизу якої обертається HD 189733b - воно приблизно у 20 разів перевищує сонячне. Так, буквально за кілька годин до початку випаровування атмосфери екзопланети на зірці було зафіксовано сильний спалах, від чого та стала у 4 рази яскравішою.
"Це був найяскравіший рентгенівський спалах з HD 189733A, який нам вдалося спостерігати на сьогоднішній день, досить імовірно, що саме цей спалах спровокував випаровування на планеті, зафіксовані через кілька годин Hubble", - розповів астроном Пітер Вітлі з Університету Ворвіка.
Аналогічні процеси, хоч і менш інтенсивні, відбуваються і в земній атмосфері, відзначають вчені. Таким чином, нещодавні відкриття дозволяють серйозно розглядати сценарій загибелі людства від спалаху на Сонці. !zn
Читайте також:
Телескоп «Хаббл» виявив одні з далеких і ранніх галактик
Японські астрономи виявили слід невідомого космічного спалаху
Європа обрала дослідження Юпітера в якості наступної великої космічної місії
У NASA зафіксували, як Венера пройшла по диску Сонця (фото)