Вчені виявили у амеб фермерські здібності

Поділитися
© guardian.co.uk
В експериментах біологів з Університету Райса (США) слизовики Dictyostelium discoideum продемонстрували фермерські здібності.

Основну частину часу амеба D.discoideum, добре вивчений модельний організм, проводить у відриві від своїх родичів, харчуючись бактеріями. Коли ресурси виснажуються, тисячі організмів збираються в колонії і починають рухатися у напрямку до світла; виявивши відповідний майданчик, колонія зупиняється і формує необхідні частини плодового тіла, з якого вивільняються спори D.discoideum. Після цього цикл повторюється знову.

У більшості лабораторій використовуються штами D.discoideum, які висходять до одного клону. Учасниці нового дослідження Дебре Брок пощастило, оскільки вона могла експериментувати відразу з кількома «дикими» клонами - групами генетично ідентичних організмів одного виду. При спостереженні за ними пані Брок зазначила, що компанію спорам у плодовому тілі слизовиків іноді складали бактерії. Зацікавившись, біолог акуратно витягла вміст декількох плодових тіл і перенесла отримані зразки у чашки; через два дні у деяких чашках дійсно з'явилися невеликі колонії бактерій.

Тоді Брок за допомогою антибіотиків позбавила амеб від бактерій, а потім помістила D.discoideum на заселену мікроорганізмами ділянку. У результаті ті клони, які привернули її увагу на початку експериментів, відновили «співпрацю» з бактеріями. «Амеби переносять їх, «засівають» середовище на новому місці проживання, а потім збирають урожай», - говорить дослідниця.

Такими здібностями володіла лише одна третина всіх протестованих «диких» клонів. Досліди показали, що фермерство далеко не завжди стає вигідним заняттям: якщо нестачі їжі - бактерій - не відчувається, виграють решта дві третини клонів. Вони дають більш численне потомство, тому що їм не потрібно обмежувати себе і зберігати частину їжі для транспортування. У тяжкі часи виграшною, навпаки, виявляється стратегія «фермерів».

Порівняння двох типів D.discoideum також дозволило встановити, що «фермери» здійснюють в середньому коротші подорожі. «Можливо, тут є пряма залежність, адже з розвитком землеробства людина теж стала переміщатися на менші відстані, - міркує сторонній вчений Майкл Пуругганан з Нью-Йоркського університету. - Спочатку, втім, мені хотілося б зрозуміти, чи дають амеби бактеріям можливість розвиватися на новому місці. Якщо «фермери» не витримують необхідну паузу, вся їхня діяльність зведеться до простого запасання та перенесення їжі».

За матеріалами «Компьюлента»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі