Арктичний і антарктичний науково-дослідний інститут (РФ) офіційно підтвердив успіх російських вчених у багаторічній експедиції з проникнення у підльодовикове озеро "Восток".
Як повідомили у прес-службі НДІ, давно очікувана подія сталася 5 лютого о 20:25 за мск. Проникнення у реліктові води озера було здійснено через глибоку крижану свердловину 5Г. Як і передбачалося, підйом води з озера у привибійній частині свердловини стався на висоті близько 30-40 м від нижньої поверхні льодовика.
«Напередодні, 4 лютого на позначці глибини свердловини 3766 м стався контакт бурового снаряда з водною лінзою. Свідченням цьому стала нижня ділянка крижаного керна, витягнутого з цієї глибини - поверхня нижніх 70 см керна була відглазурована так, як ніби перед самим підйомом його було занурено у воду. При цьому жодних каналів або капілярів в тілі керна візуально не спостерігалося», - йдеться у повідомленні прес-служби інституту.
У НДІ відзначили, що цей контакт з водною лінзою у свердловині був помилково сприйнятий деякими засобами масової інформації за реальне проникнення у водний шар озера. Однак подальший спуск бурового снаряда на забій свердловини показав, що процес буріння льоду не продовжується.
«Насос бурового снаряда, призначений для відкачування бурової рідини з крижаним шламом від різців бурової коронки, почав закачувати у внутрішній обсяг снаряда воду. Як виявилося при черговому підйомі снаряда, у буровий комплекс було піднято близько 30-40 л води, яка замерзла у процесі підйому. Нагадаємо, що постійна температура льодовика в його верхній частині на станції "Восток" становить -55С. Проби «свіжозамороженої» води були зібрані в спеціальний стерильний лабораторний посуд.
Після цієї операції буріння льодовика було продовжено, і на позначці 3769,3 м наступного дня відбувся контакт бурового снаряда з реальним водним тілом підльодовикового озера. Датчики зафіксували різкий стрибок збільшення тиску на вибої і моменту упору при обертанні бурової коронки снаряда, після чого начальником загону М.Васильєвим і провідним інженером-буровиком В.Зубковим, які в цей час були на вахті, снаряд у терміновому порядку було піднято на поверхню» .
Як і передбачалося, зазначають у НДІ, підйом води з озера у привибійній частині свердловини стався на висоті близько 30-40 м від нижньої поверхні льодовика.
«Менш щільна, ніж озерна вода, бурова рідина, що складається з суміші гасу і фреону, стала швидко підніматися по стовбуру свердловини. У результаті близько півтора кубометрів цієї рідини вилилося через верхню поверхню свердловини у спеціальні піддони, встановлені в буровому комплексі, і потім їх було відвалено в бочки. Таким чином, теоретично передбачені 11 років тому результати були повністю доведені на практиці», - йдеться в повідомленні російських вчених.
Озеро Восток - найбільше в Антарктиді підлідне озеро. Воно розташоване на території найстарішої російської полярної станції "Восток", відкритої в 1957 році. Вода в озері прісна, але вміст кисню у ній приблизно у 50 разів вищий, ніж у звичайній прісній воді. Вчені не виключають, що озеро може виявитися схожим на підлідні водойми на супутнику Юпітера Європі. Озеро знаходиться на глибині 4 км під льодом, при тому що його поверхня знаходиться на 252 метри нижче рівня моря. Довжина озера близько 250 км, ширина близько 50 км, глибина до 750 м.
Полярники сподіваються отримати інформацію про історію формування Антарктиди і зробити висновки про можливість зародження або існування життя на інших планетах сонячної системи.