Займаючись вивченням генетичних наслідків Чорнобильської катастрофи, вчені спочатку поставили завдання з'ясувати, яка кількість мутацій і в яких генах виникає під впливом іонізуючого випромінювання.
«І були вельми здивовані, коли мутантів виявити не вдалося», - пишуть у своїй статті для ZN.UA доктори сільськогосподарських наук, професори Валерій та Тетяна Глазко.
«Це здавалося парадоксальним - інтенсивність іонізуючого опромінення різко збільшена, кількість клітин з хромосомними «поломками» в організмах зросла, а мутантів немає. Ми досліджували різні види тварин у 30-кілометровій зоні, але і серед них мутантів не виявили. Як виявилося, природа чинить мудро - вони просто не народжуються, тому що в живому організмі є складні механізми контролю стану генома, і дефектні клітини «відбраковуються» ще на стадії формування гамет», - відзначають вчені.
Так, за їхніми словами, в опромінених мишей збільшується ембріональна смертність, причому доімплантаційна, тобто ще на стадії, що передує імплантації ембріона в матку. У дослідженнях вчених з Інституту молекулярної біології і генетики НАН України С.Малюти і А.Соломка було показано, що навіть в умовах культивування ранніх ембріонів, отриманих з опромінених мишей, частина з них запізнюється з подрібненням. Вони виявляються просто не готовими до приживлення і гинуть. Тому поява на світ мутантних особин, яку викликано збоями в системі контролю генетичної усталеності, зустрічається досить рідко.
Говорячи про зміни в поколіннях тварин, зокрема великої рогатої худоби, які проживають в умовах підвищеної радіації, вчені відзначають зниження плідності (більш виражене у корів, що народилися в умовах хронічного іонізуючого опромінення, ніж у корів, які потрапили під його вплив у статевозрілому віці), а також зміну генетичної структури популяцій. Зміни в генетичній структурі - від типової для високоспеціалізованої молочної породи у бік менш спеціалізованих форм, характерних для м'ясної худоби, - чітко спостерігалися у поколіннях ВРХ, які відтворювалися в зоні відчуження.