Стародавні римляни володіли мистецтвом вторинної переробки скла

Поділитися
Композиційний аналіз давньоримського скляного посуду, проведений Шеффілдським університетом (Великобританія), показав, що вторинне використання ресурсів не є винаходом нового часу.
Композиційний аналіз давньоримського скляного посуду, проведений Шеффілдським університетом (Великобританія), показав, що вторинне використання ресурсів не є винаходом нового часу.Значна частина скляних виробів, що використовувалися на території Альбіону в III-IV століттях, була виготовлена з вторинних ресурсів. Причина, щоправда, полягала не в бажанні подбати про екологію, як зараз, а в банальній нестачі сировини у північних регіонах імперії в останні століття римського панування. Вважається, що виробництво скла виникло в Месопотамії у середині III тисячоліття до нашої ери, а найважливіший в історії цієї індустрії винахід - склодувна трубка - з'явився в I столітті до нашої ери в районі Сирії і Палестини. Римляни швидко взяли нову технологію на озброєння, і скло незабаром стало поширеним матеріалом для домашнього начиння. Як відомо, скло має колір, що відповіднає хімічним елементам, які містилися в піску. Так, із залізовмісного піску виходить синьо-зелене скло, а із залізо-та сірковмісного - коричневате. Римські майстри досягли небувалої майстерності у виготовленні скла різних кольорів, а також першими знайшли додатки (сурма, марганець), окислюючі домішки і такі, що роблять скло безбарвним. Останні коштували надзвичайно дорого. За свідченням давньоримського автора Плінія Старшого, імператор Нерон (37-68 рр.) заплатив за дві скляні чашки стандартного розміру з ручками 6 тисяч сестерціїв (приблизно 250 тисяч доларів США на сучасні гроші). Високорозвинена і успішна скляна промисловість Стародавнього Риму до цього дня зберігає безліч загадок. Невідомо, де було винайдено безбарвне скло і як була організована індустрія в цілому. Пліній вважав, що пісок для безбарвного скла видобувався в Італії, а сучасні вчені все частіше вказують на Рейнську область. Британські фахівці вирішили здійснити свій внесок у проблему і проаналізували 128 зразків із дев'ятнадцяти поселень за допомогою спектроскопічного методу ICP-AES. З'ясувалося, що 46 предметів були знебарвлені за допомогою сурми, 13 - за допомогою марганцю, а в інших 69 були виявлені обидва елементи. За словами дослідників, це говорить про те, що для виробництва останніх було використано бите скло. Аналіз також підтримує гіпотезу про існування централізованого виробництва, місцезнаходження якого ще належить визначити.

За матеріалами Компьюленты

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі