"Шнобелівські" премії в 2012 році можуть присудити за овець-правшів і "сонцезахисні" вуса

Поділитися
© rtpc.tv
Організатор Шнобелівки, журнал Annals of Improbable Research, протягом року публікує повідомлення про незвичайні, смішні або відверто тупі дослідження і події в світі науки. Представляємо добірку досліджень та їхніх авторів, які цілком можуть претендувати на нагороду цього року.

Церемонія вручення Шнобелівської премії (Ig Nobel Prize), що присуджується за наукові досягнення, "які спочатку викликають сміх, а потім примушують замислитися", відбудеться в четвер у Гарвардському університеті - темою 22-ї за рахунком церемонії обрано Всесвіт.

Зазвичай "Шнобелівки" вручаються у всіх нобелівських номінаціях - фізиці, хімії, медицині, літературі, економіці та боротьбі за мир. Премії також присуджуються в таких областях, як біологія, інженерна справа і менеджмент. Крім того, для оригінальних і гідних нагороди досліджень часто створюється спеціальна тематична номінація.

Організатор Шнобелівки, журнал Annals of Improbable Research, протягом року публікує повідомлення про незвичайні, смішні або відверто тупі дослідження і події в світі науки.

Учасники та автори експериментів вимірювали довжину пальців і ширину обличчя, засовували ендоскопи в носи, водили овець по лабіринтах, видобували уран за допомогою кока-коли, випадково і навмисно ковтали різні предмети, захищалися від ультрафіолету за допомогою бороди і навіть запускали в космос гумове курча.

Фізіологія

Відразу кілька дослідників у 2012 році здійснили свій внесок у наше розуміння такого важливого питання, як співвідношення довжин вказівного та безіменного пальців і його вплив на різні аспекти людського життя. Маартен Пітерс (Maarten Пітерс) і Альбрехт Клессенс (Albrecht Claessens) з Льовенського католицького університету в Бельгії з'ясували, що знання співвідношення довжин цих пальців на лівій руці дівчинки ніяк не допоможе вам зрозуміти, хто перед вами - звичайна школярка, яка веде малорухливий спосіб життя, або спортсменка світового класу, що займається художньою гімнастикою.

Хен'рян Ха (HaengRyang Ха) з Сечжонського університету в Сеулі, навпаки, обрав в якості об'єктів дослідження праві руки 128 чоловіків у віці від 22 до 26 років. Вимірявши пропорцію, вчений встановив, що вона може бути пов'язана з вибором роду військ, в які потрапляє молодий солдат - у морських піхотинців це співвідношення було в середньому нижче, ніж у всіх інших. Дівочі пальці також зацікавили корейського дослідника: в іншій роботі він приходить до висновку про те, що чим менше це універсальне співвідношення, тим менша схильність дівчинки 12-14 років до фанатичного поклоніння знаменитостям.

Британські та голландські вчені теж досліджували пропорції, але не рук, а людських облич: Томас Поллет і його колеги з університету Сент-Ендрюс і Гронінгенського університету встановили, що чоловіки з більш вузьким обличчям частіше гинуть у бійках, ніж широколиці. Можливо, це пов'язано з тим, що останні виглядають більш страхітливими. Жінок ця закономірність не стосується, відзначають дослідники.

Австралійські вчені в своїй статті для журналу радіаційного захисту дозиметрії потішили всіх володарів борід і вусів: вони з'ясували, що волосся на обличчі може захищати від шкідливого для шкіри УФ-випромінювання. На жаль, повністю відмовитися від сонцезахисного крему на користь густих вусів не вийде, оскільки захисту, який вони дають, явно недостатньо, особливо коли сонце знаходиться високо над горизонтом.

Американські вчені з університету штату Монтана дуже хотіли дізнатися, що відбувається з голосовим апаратом людини, що грає на діджеріду - духовому музичному інструменті аборигенів Австралії, трубці завдовжки до 150 сантиметрів. Для цього вони через ніс вводили добровольцям ендоскопи, що дозволили вперше зняти на відео цей захоплюючий процес. Експеримент вдався - дослідники отримали досить детальний опис активності голосових зв'язок і всього голосового апарату в цілому.

Нарешті, Тецуа Сухара (Tetsua Suhara) і його колеги з Національного інституту радіологічних досліджень в Японії поставили експеримент за участю двох макак резусів-, які виконували нескладні завдання. За допомогою регулярних аналізів крові та статистичної обробки даних дослідники розвіяли останні сумніви в тому, чи справді рівень обезвоженності організму пов'язаний з бажанням отримати воду.

Медицина

Вчені університету штату Іллінойс гарантують, що пісня Stayin 'Alive легендарної групи Bee Gees дійсно може допомогти залишитися живим. Експеримент за участю 15 осіб показав, що ті, хто навчається проводити серцево-легеневу реанімацію під цю музичну композицію, надалі ретельніше дотримуються рекомендації щодо виконання цієї процедури.

Центри з контролю і профілактики захворювань США (CDC) дуже зацікавилися інцидентом, який стався 5 серпня 2011 року. Тоді через кабіну пілотів і салон літака, що прямував з Вісконсіна в Джорджію, через кілька хвилин після зльоту пролетіла летюча миша. Тварина сховалася в туалеті літака, який довелося посадити, зловити її так і не вдалося - миша вилетіла з дверей повітряного судна. Ніхто з 50 пасажирів і трьох членів екіпажу не заразився сказом, однак теоретично такий ризик, безумовно, був. Тому на випадок, якщо той самий або інший кажан знову опиниться в пасажирському літаку і загрожуватиме сказом, CDC підготували детальні роз'яснення.

Дослідники з державного університету Мехіко з'ясували, що стрес через навчання сприяє виникненню карієсу: протягом року, спостерігаючи за 73 добровольцями, учені встановили, що хвилювання через оцінки і навчальний процес, поряд з недостатнім виділенням слини, є чинником ризику для стоматологічних проблем.

Аїда Венадо (Aida Venado) і Сара Пребіл (Sarah Prebil) з університету Еморі в США розповіли повчальну історію 30-річної жінки, яка хотіла за допомогою столового ножа продемонструвати співбесідникам, що у неї більше немає проблем з нудотою через булімію. Несподівано засміявшись, жінка проковтнула ніж, і їй потрібна була допомога лікарів.

Окрім ножів, ковтати не варто і живих ящірок-геконів і земляних хробаків - принаймні, про одну з медичних причин не робити цього пишуть китайські вчені з університету Сунь Ятсена. Вони описують випадок 21-річного китайця, який послухав відьму і протягом року страждав від утоми і проблем з мовою, викликаних зараженням гельмінтами.

Біологія

Не менше оригінальних досліджень в 2012 році було присвячено рослинам і тваринам. Лі Мюррей (Murray Leigh) з університету Канзасу в статті для журналу Laterality пише, що майже дві третини овець за інших рівних умов віддають перевагу повертати праворуч. Разом з колегами Мюррей провів експеримент з 309 вівцями, кожну з яких приводили в Т-подібний лабіринт і стежили за тим, в який бік вона поверне. З'ясувалося, що 65,7% тварин, якби вони були персонажами російських народних казок, воліли б втратити коня. Проте вже на наступному повороті майже половина овець "передумали" і повернули ліворуч - "лівші" виявилися більш послідовними у своєму виборі.

Додо - птахи, що жили на острові Маврикій - вимерли ще в 17-му столітті, однак наукові суперечки навколо них не стихають досі. Група французьких учених опублікувала в журналі Naturwissenschaften статтю, в якій на основі дослідження кісток тазу і ніг додо робила висновок, що вага цієї птиці становила близько 10,2 кілограма - попередні оцінки були в 1,5-2 рази більші. У них тут же з'явилися опоненти, які заявили, що додо зовсім не був таким худим, а дані про кістки не завжди можуть допомогти в оцінці ваги. Однак прихильники "стрункого" додо не здалися і відповіли новою статтею на підтримку своєї версії.

Експеримент, проведений Біргіт Пушнер (Birgit Puschner) і її колегами з університету Каліфорнії в Девісі, виявився вимушеним і дещо спонтанним - однорічний пес з'їв в їхній лабораторії агар, живильне середовище, в якому вирощували мікоплазми. Агар містив ацетат талію, і собаці довелося несолодко. У статті, опублікованій в Journal ветеринарних діагностичних досліджень, говориться, що у нерозбірливого пса протягом двох-трьох тижнів випадала шерсть, спостерігалася втрата ваги, судоми та інші симптоми важкого отруєння. За висновком учених, при диференційній діагностиці отруєнь у собак потрібно враховувати і ризик того, що ваш домашній вихованець таємно має нездоровий інтерес до лабораторних досліджень.

Психологія та етика

Професор американського університету Лінкольна Джордж Мазер (George Mather), ймовірно, належить до числа людей, які скептично ставляться до сучасного абстрактного мистецтва. Вчений вирішив з'ясувати, чи здатна публіка в принципі визначати правильне положення такої картини - тобто те, яке вважає правильним художник. Мазер попросив 18 студентів, які не пов'язані зі світом мистецтва і не мають художньої освіти, визначити, чи в правильному положенні перебувають 40 картин сучасних художників - деякі з них він випадковим чином розвертав на 90, 180 або 270 градусів.

Учасники експерименту в середньому обирали правильне положення полотна лише в 48% випадків, що, тим не менш, значно вище, ніж вірогідність випадкової правильної відповіді - 25%. При цьому впізнаванні об'єкти на картині підвищували її шанси висіти правильно - виключенням з цього правила став тільки Джексон Поллок, біля картин якого студенти дуже часто правильно визначали "верх" і "низ", незважаючи на відсутність об'єктів.

Професор Стівен Уебб (Stephen Webb) з американського коледжу Уобаха на сторінках журналу Expository Times міркує про один з популярних аргументів м'ясоїдів в суперечках з вегетаріанцями - перші часто вказують другим на те, що величезна кількість тварин зобов'язана своєю появою на світ саме харчовій індустрії, і, переходячи на вегетаріанство, люди відмовляють їм у праві на життя. Уебб вважає, що зі світської точки зору немає ніяких підстав говорити про борг людини перед потенційними тваринами, проте положення християнської теології, пише він, значно ускладнюють картину. Книга Буття наказує і людині, і тваринам розмножуватися і заселяти землю, тому, підсумовує вчений, якщо християни хочуть слідувати її букві, вони повинні зробити так, щоб всі ненароджені тварини з'явилися на світ.

Американський психіатр Кеннет Кендлер (Kenneth Kendler) і його колега Пітер Захар (Peter Zachar) порівняли дві вкрай масштабних події у світі класифікації: виключення Плутона з числа планет і гомосексуальності - з класу психічних розладів. Незважаючи на настільки різні об'єкти, вчені вказують, що сам процес обговорення проблеми, прийняття рішення та подальших дискусій в обох випадках був дуже схожим. Дослідники не уточнюють, чи можуть ці висновки мати якесь практичне значення для тих, хто хоче ще щось звідкись виключити.

Інші номінації

Хімік Бернд Лоттермозер (Bernd Lottermoser) з австралійського університету Тасманії, Евальд Шнуг (Ewald Schnug) та Сільвія Ханеклаус (Silvia Haneklaus) з німецького Федерального інституту культурних рослин запропонували ще один спосіб застосувати кока-колу не за призначенням. Вчені показали, що напій може служити відмінною заміною дорогих реагентів, необхідних для визначення наявності урану в відпрацьованих породах шахт, у відвалах і в грунті. Найкраще для цих цілей підходить дієтична кола, можливо, за рахунок присутності в ній штучних підсолоджувачів.

Нагороду за незвичайний експеримент цілком можна присудити групі американських студентів і першому гумовому курчаті астронавтові Каміллі. Студенти навесні 2012 року відправили Каміллу, неофіційний символ сонячної космічної обсерваторії SDO, в космічний політ назустріч потужному радіаційному шторму. Гумова астронавтка, одягнена в саморобний "скафандр" і забезпечена датчиками радіації, досягла висоти в 36 кілометрів, залишивши за собою 99% атмосфери.

Математик Алан Гуо (Alan Guo) і його колеги раз і назавжди встановили, що Super Mario Bros і Donkey Kong, на відміну від деяких інших ігрових хітів від Nintendo, складні. Мова, щоправда, йде про математичне поняття NP-складності - завдання цього класу складності можна за поліноміальний час, тобто відносно швидко вирішити на машині Тьюринга, універсальній моделі обчислювального пристрою. Можливо, ці результати втішать користувачів, що застрягли на останньому рівні ігор.

Тімоті Бертоні (Timothy Bertoni) і Патрік Нолан (Патрік Нолан) з університету Південної Кароліни опублікували в журналі Sociation Today порівняльне дослідження частоти появи в пресі некрологів на знаменитостей та інших категорій осіб. За їхніми даними, в 20-му столітті в міру економічного зростання та розвитку поп-культури в США зірки і спортсмени значно обійшли за загальною часткою опублікованих некрологів вчених, релігійних діячів і представників бізнесу та інших професій.

"Шнобелівку" з фізики можуть отримати вчені з колаборації BaBar, які шляхом складних експериментів з B-мезонами вперше показали, що час справді воліє текти вперед - від минулого в майбутнє, а не в зворотний бік. Насправді мова йде про час у світі елементарних частинок - всі раніше відомі процеси в ньому симетричні щодо часу, якщо зняти фільм про життя частинок, при перегляді ви не зможете визначити, чи йде плівка через проектор в прямому або в зворотному напрямку.

Фізики, що працюють на прискорювачі в лабораторії SLAC, показали, що один з процесів осциляції B-мезонів - мимовільного перетворення цієї частинки з анти-B-мезона в негативний B-мезон - проходить в одному напрямку швидше, ніж у зворотному, тобто цей процес несиметричний щодо часу. Таким чином, для цих частинок, як і для вчених, час тече від минулого в майбутнє. !zn

Читайте також:

У Росії запатентовано зброю зі снарядами з фекалій (ФОТО)

Біологи пояснили чому дятли невразливі до черепно-мозкових травм

У США вручили «шнобелівські» премії

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі