Руйнівний землетрус на Гаїті спричинив невідомий вченим розлом

Поділитися
Руйнівний землетрус на Гаїті, в результаті якого на початку 2010 року загинули сотні тисяч людей, був викликаний процесами, що відбуваються у раніше невідомому розломі земної кори.

Руйнівний землетрус на Гаїті, в результаті якого на початку 2010 року загинули сотні тисяч людей, був викликаний процесами, що відбуваються у раніше невідомому розломі земної кори.

До такого висновку прийшли американські вчені з університету Пердью у штаті Індіана. За їхніми словами, ця подія може бути першою ознакою наявності у Карибському басейні значної сейсмічної зони.

Через гаїтянську столицю Порт-о-Пренс проходить розлом Енрікільо-Плантейн-Гарден. Саме на нього спочатку покладали провину за січневу трагедію. Проте тепер, за словами вчених, вони мають у своєму розпорядженні свідчення того, що цей розлом не мав відношення до підземних поштовхів.

При цьому, як відзначив Ерік Кале з університету Пердью, землетрус у січні цього року був куди більш складним, ніж вважалося досі.

Найпершою ознакою, за словами американського фахівця, стало те, що уздовж розлому Енрікільо не було виявлено ніяких розривів земної поверхні. З'ясувавши це, геологи стали вивчати інші розломи і тріщини в земній корі, зрушення якої могли призвести до поштовхів величезної сили.

Скориставшись найсучаснішими технічними засобами - у тому числі радаром і системою глобального позиціонування GPS, - доктор Кале і його колеги зуміли продемонструвати, що «структура зрушень була не співвідносною із ковзаннями, які спостерігаються у вертикальних розломах, таких як Енрікільо».

Подальші розрахунки показали: пояснити подію можна, лише якщо співвіднести цей зсув із розломом, який - якщо рухатися зі сходу на захід - іде ніби по дотичній до Енрікільо, а потім повертає на 60 градусів на північ.

Цей раніше не нанесений на карту розлом привернув увагу вчених лише завдяки самому землетрусу, хоча тепер вони припускають, що він може бути складовою частиною великої системи сейсмічних розломів.

Пошуки та вивчення цієї системи є надзвичайно важливою сходинкою у процесі визначення «довгострокового рівня небезпеки для Гаїті».

«Зрушення в розломах під час землетрусу змінюють рівень ризику в регіоні тією мірою, якою цей рівень залежить від місцезнаходження розлому, геометрії і зсуву, - розповів учений. - У деяких районах ризик може злегка збільшитися, в інших - зменшитися. І зараз ми намагаємося зрозуміти, якими можуть бути наслідки для південного Гаїті».

Нагадаємо, землетрус на Гаїті стався у січні 2010 року. Епіцентр підземних поштовхів знаходився поряд із столицею країни містом Порт-о-Пренс, яке було фактично стерте з лиця Землі. У результаті удару стихії загинули більше 200 тисяч осіб, а майже 1,5 мільйона залишилися без даху над головою.

За матераілам Бі-бі-сі

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі