Науковці надали нові докази на користь того, що так звані темні гамма-сплески зобов'язані своїм існуванням пилу, примусового космічний простір.Науковці надали нові докази на користь того, що так звані темні гамма-сплески зобов'язані своїм існуванням пилу, що заповнює космічний простір. Гамма-сплески - це надзвичайно потужні короткочасні викиди високоенергетичного випромінювання, які відбуваються на останньому етапі життя масивної зірки під час її стиснення в чорну діру. В міру остигання гамма-сплеску відбувається випускання випромінювання в більш широкому діапазоні частот, що включає оптичне, інфрачервоне й радіовипромінювання. Однак приблизно в половині випадків астрономи не можуть зареєструвати випромінювання в оптичному діапазоні.
Для пояснення цього провалу було запропоновано декілька гіпотез, одна з яких, наприклад, передбачає, що він пов'язаний з явищем червоного зсуву – залежно від тривалої подорожі крізь Всесвіт спектр випромінювання зсувається в більш довгохвильову область. «Дірка» в оптичній області відповідає провалу в ультрафіолетовій частині спектру (це випромінювання поглинає водень, що заповнює космічний простір), який зсунувся до оптичних частот. Згідно з іншою версією, відсутність у «післясвітінні» гамма-сплесків оптичного випромінювання пояснюють тим, що воно блокується пилом (для ультрафіолетового або інфрачервоного випромінювань пил прозорий).
Автори нової роботи перевіряли, яка з версій правильна, використовуючи 2,2-метровий телескоп в обсерваторії Ла-Сілла в Чилі. Гамма-сплески шукав орбітальний телескоп SWIFT, і одразу після виявлення їх починав вивчати чилійський телескоп, що «бачить» Всесвіт у семи різних діапазонах довжин хвиль. Загалом науковці дослідили 39 гамма-сплесків. Проаналізувавши отримані спектри, астрономи зробили висновок, що вірною є гіпотеза про блокування частини випромінювання космічним пилом. Раніше автори вже подавали ці результати, однак тоді кількість вивчених гамма-сплесків становила лише 29. Нещодавно астрономи повідомили про виявлення найбільш віддаленого з відомих гамма-сплесків, проте пізніше інша група науковців спростувала це повідомлення.