Європейські фізики з інституту ЦЕРН, що працюють з Великим адронним колайдером, встановили світовий температурний рекорд. Вони розігріли речовину до неймовірних меж. Розігрів було здійснено в процесі зіткнення іонів свинцю на швидкості, що лише трохи поступається швидкості світла. У результаті зіткнень іони буквально розсипалися, формуючи субстанцію, що називається кварк-глюонна плазма. Як вважає сучасна наука, саме з такої кварк-глюонної плазми і складався Всесвіт у перші долі секунд після Великого Вибуху.
Експерименти з плазмою вчені проводять у рамках проекту ALICE, що вивчає поведінку так званих важких іонів. Цей експеримент, як кажуть у ЦЕРНі, важливий, хоча він менш відомий, ніж експерименти ATLAS і CMS (Compact Muon Solenoid), у рамках яких було виявлено субатомні частинки, що є, імовірно, бозоном Хіггса.
Фізики, що працюють у рамках проекту ALICE, розповіли, що в 2010 році вони вже працювали з надгарячою кварк-глюонновою плазмою, температура якої сягала 4 трильйонів градусів. Нові зразки плазми на 38% більш гарячі. У 2010 році гарячу плазму було отримано в Брукхевенській Національній Лабораторії у США. Тоді цей результат було офіційно внесено до Книги Рекордів Гіннеса. Тепер же рекорд було побито європейськими вченими на ВАК.
"Показник у 5,5 трильйонів градусів - це попередній замір, але його з високим ступенем ймовірності буде підтверджено в рамках другого виміру", - говорить Паоло Гібеліно, представник групи ALICE.
Вперше кварк-глюоннову плазму було отримано на практиці ще в 2005 році. Імовірно, речовина Всесвіту перебувала в стані кварк-глюонної плазми в перші миті після Великого Вибуху. Зараз кварк-глюонна плазма може на короткий час утворюватися при зіткненні частинок дуже високих енергій. !zn
Читайте також:
Вчені оголосили про виявлення бозона Хіггса
Американські фізики встановили світовий температурний рекорд (відео)
Великий адронний коллайдер «піймав» нову частинку