Глобальне потепління руйнує кругообіг води в природі
14 сiчня, 2011, 12:05
Поділитися
Міжнародна група вчених подала нові дані, що свідчать на користь негативного впливу глобального потепління на кругообіг води в природі.Міжнародна група вчених подала нові дані, що свідчать на користь негативного впливу глобального потепління на кругообіг води в природі.Мартін Юнг з Інституту біогеохімії імені Макса Планка (ФРН) і його колеги розрахували кількість водяної пари, яка потрапляла до атмосфери в 1982-2008 роках із землі та рослин. Виявлено, що евапотранспірація (випаровування з поверхні грунту спільно з транспірацією, фізіологічним випаровуванням) неухильно зростала до 1998 року відповідно до очікувань, після чого обсяг вологи, що випаровується, став неухильно падати.
Вчені пояснюють це тим, що в деяких районах підвищення температури просто «висмоктало» всю наявну в грунті воду. І хоча волога повертається на землю у вигляді дощу, найчастіше вона випадає в іншому місці, змушуючи посушливі райони остаточно висихати. Водночас, оскільки атмосфера зараз тепліша, ніж раніше, вона утримує більше води. У результаті на землі залишається менше вологи для підтримки циклу.
Висновки вчених підкріплюються даними супутникових вимірювань, які показали зниження рівня вологості грунту в усьому світі. Ця тенденція найбільш сильно проявляється у Південній півкулі, особливо в Південній Америці та Австралії.
Мартін Вільд із Швейцарського федерального технологічного інституту вважає, що підвищення температури виглядає правдоподібним поясненням, але додає, що свій внесок у процес могло зробити забруднення атмосфери частинками, що блокують сонячне світло. У 1990-х роках рівень забруднення почав падати завдяки заходам щодо поліпшення якості повітря, що приймаються в розвинених країнах. У результаті збільшилася кількість сонячного світла, що досягає землі, що сприяло зростанню випаровування. До кінця десятиліття все це вирівнялося, тому й збільшення евапотранспірації припинилося.