Галактичні скупчення представляють собою кластери з сотень галактик, які утримуються разом завдяки гравітаційному тяжінню - це найбільші з відомих науковцям об'єкти, які «тримаються» за рахунок гравітації. Вважається, що галактичні скупчення збільшуються в розмірах з часом - відповідно, в молодому Всесвіті не повинно було існувати скупчень галактик великих розмірів.
Автори нової роботи вивчали об'єкт CL J1449+0856, вік якого становить 11 мільярдів років - тобто, він утворився, коли Всесвіту було всього декілька мільярдів років (згідно з сучасними гіпотезами, вік Всесвіту становить близько 13,7 мільярда років). Так як світло від астрономічних об'єктів добирається до детекторів через багато років, дослідники вивчають об'єкти в тому вигляді, в якому вони існували в далекому минулому.
Проаналізувавши випромінювання CL J1449+0856 за допомогою телескопа Hubble та масиву телескопів VLT у Чилі, науковці зробили висновок, що вік зірок , які входять до складу галактик, становить близько мільярда років - тобто це не «новонароджені» світила. Вивчення галактичного скупчення за допомогою рентгенівської обсерваторії XMM-Newton показало, що між галактиками знаходиться дуже гарячий газ, який інтенсивно випускає високоенергетичне випромінювання. Газ концентрується переважно в центрі скупчення, й цей факт також свідчить, що CL J1449+0856 - це цілком сформоване скупчення, так як для «упіймання» газу та його переміщення в центральну частину скупчення потрібен час.
Існування зрілих галактичних скупчень у молодому Всесвіті не суперечить сучасним космологічним гіпотезам - вони допускають, що в перші кілька мільярдів років після Великого вибуху могла утворитися невелика кількість таких об'єктів. Необхідність переглянути сучасні погляди на еволюцію Всесвіту з'явиться в тому випадку, якщо астрономи виявлять велику кількість скупчень, подібних до CL J1449+0856.
За матеріалами Space.com