Законопроєкт про реформу СБУ підготували до комітетського розгляду: ZN.UA публікує документ

ZN.UA Ексклюзив Документ
Поділитися
Адвокатеса та заступниця виконавчого директора “Центру протидії корупції” Олена Щербан розповіла про плюси та мінуси законопроєкту.

Робоча група виконала непросту роботу та підготувала до розгляду парламентським комітетом з питань нацбезпеки та оборони і другого читання проєкт закону №3196-д про реформу Служби безпеки України. ZN.UA публікує відповідний законопроєкт.

Зокрема, робоча група врахувала 1455 правок, з них 497 – редакційно, 273 – частково. Ще 958 правок були відхилені.

Очікується, що на розгляд профільного комітету документ винесуть цього тижня. Швидше за все, за одне засідання комітет не зможе ухвалити остаточне рішення.

Однак, експерти громадянського суспільства зазначають як плюси, так і серйозні проблеми цього законопроєкта. Зокрема, адвокатеса та заступниця виконавчого директора “Центру протидії корупції” Олена Щербан пояснила у коментарі ZN.UA позитивні та негативні аспекти документу.

“Нещодавно підготовлений в безпековому комітеті парламенту законопроєкт щодо СБУ підтримали посли G7 та закликали парламент ухвалити зміни, запровадження яких стане великим кроком уперед у перетворенні СБУ. Направду, проєкт дійсно передбачає низку прогресивних змін. Найперше – це поступове позбавлення СБУ повноважень слідства, масштабне скорочення (до 17 тисяч з теперішніх 27 тисяч персоналу) та переведення фокусу на контррозвідку. СБУ демілітаризують та позбавляють зайвих функцій”, - зазначила Щербан. 

Вона пояснила, що усе це для міжнародних партнерів стало проривом у порівнянні з великим опором подібним змінам. Очевидно, саме тому, побачивши значний поступ у концепції реформи, міжнародні партнери вирішили її схвалити, аби ця спроба не була знищена силами самого СБУ, яке активно саботує спроби реальних змін. 

“Однак усі розуміють, що велика частина недопрацювань залишається, і службі надають ряд нових ризикових повноважень. У підсумку це може перетворити реформу на фікцію”, - зазначила Щербан. 

Слідство в СБУ забирають, залишаючи ці повноваження в інших законах. Ключовий показник реформи досить чітко відображено в проєкті 3196-д. Йдеться про позбавлення СБУ функції слідства.

"Але будь-який юрист розуміє, що в питаннях слідства ключовим є Кримінальний процесуальний кодекс. Зміни до КПК мають вноситися окремим законопроєктом та розглядатися в правоохоронному комітеті ВРУ.  Зареєстрований проєкт з цього питання №4392 навпаки посилює слідчі функції СБУ. Це означає, що слідство може залишатися однією із функцій Служби, допоки парламент не змінить окремо КПК, що може тривати роки", - зазначила адвокатеса.  

Надмірні повноваження в сфері контррозвідки. У сфері контррозвідки повноваження СБУ масштабно розширюють. Служба зможе перевіряти перед призначенням посадовців на надважливі посади в державі - міністрів, керівника НАБУ чи в керівництво прокуратури та рекомендувати не призначати таких осіб. Або ж адресувати бізнесу і громадянам офіційні застереження від вчинення певних дій.

"Ризики зловживань і тиску надзвичайно високі, адже в силу специфіки діяльності і залишення надвисокої секретності роботи в цій сфері - СБУ зможе, наприклад, в політичних чи корупційних цілях блокувати призначення осіб на посади або тиснути через офіційне застереження на бізнес і ще й все це чинити у цілком секретному режимі. Більше того, у сфері контррозвідки службовці отримають доступ поза судовим контролем до банківської інформації та інших даних про фізичних і юридичних осіб. Як і хто контролюватиме це, закон відповіді не дає. Адже запропонованого парламентського контролю явно недостатньо - останній фізично не зможе реагувати на всі скарги стосовно діяльності 17-тисячної служби", - пояснила Щербан. 

Закриті декларації ТОП-посадовців СБУ. Сьогодні закон змушує керівний склад СБУ заповнювати декларації у відкритому реєстрі НАЗК. Реформа абсолютно змінює цей уже дієвий та ефективний  підхід і закриває декларації менеджменту СБУ, крім керівника і заступників голови.

"Наприклад, керівник будь-якого регіонального підрозділу СБУ після реформи не буде зобов’язаний показувати свої статки. Це неприйнятно, бо відкриті декларації менеджменту є одним із ключових запобіжників від незаконного збагачення співробітників, особливо на фоні надання службі вищевказаних повноважень", - розповіла Щербан.  

Монополія на прослушку. Проєкт дає СБУ право впроваджувати обладнання для зняття інформації з каналів зв’язку. Простою мовою обладнання для прослушки. Ще з 2019 року парламент дозволив реалізовувати це право автономно НАБУ та ДБР. Але СБУ досі блокує реалізацію, чекаючи поки реформа поверне монополію.

"Право на впровадження обладнання закріплює за СБУ можливість бути єдиним органом, який може технічно реалізовувати заходи прослушки та в ручному режимі не допускати можливість автономії інших правоохоронних органів. Це ризики і зливу інформації, і контролю з боку СБУ за правоохоронними органами. Більше того, це суперечить попереднім вимогам МВФ", - додала адвокатеса. 

Атестація. Проєкт передбачає атестацію співробітників. Ідея хороша і могла б допомогти службі позбутися корупціонерів та російської агентури. Але головний недолік атестації - її непроходження не є підставою звільнення.

"Це зводить сам процес фактично до ручної показухи і способу позбавитися лише від неугодних. Порядок атестації має визначати президент, що взагалі неконституційно і весь процес може бути скасовано Конституційним Судом", - зазначила Щербан.

У першому читанні законопроєкт №3196-д “Про внесення змін до Закону України "Про Службу безпеки України" щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України” Верховна Рада ухвалила ще в січні 2021 року. Тоді документ підтримали 285 народних депутатів.

Детальніше про перспективи реформи, а також про те, чому вона неповноцінна, читайте у статті Олени Щербан та Віталія Шабуніна "Реформа СБУ: ні вашим, ні нашим".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі