Взявши владу Зеленський розпочав тісний діалог з фермерами, навмисно притупляючи нашу пильність — президент Асоціації фермерів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Взявши владу Зеленський розпочав тісний діалог з фермерами, навмисно притупляючи нашу пильність — президент Асоціації фермерів © KURKUL.COM
Паралельно тривала підготовка до закону про обіг землі, який  "просто дістали з кишені лобісти агрохолдингів" без врахування інтересів середнього класу, який тільки-но почав формуватися в селі. 

Механізми підтримки середнього класу на селі мав би запрацювати повністю ще за рік до запуску ринку землі. Так би й сталося, якби команда Зеленського не відмовилася від програми, прийнятої попереднім урядом, і пішла накресленим у ній шляхом. Держава мала проводити агресивну політику залучення селян до роботи на своїй землі. Про це в інтерв’ю редакторці відділу політики Інні Ведерніковій розповів президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України МиколаСтрижак.

"У 2017-му ще тривала така-сяка розкачка, а вже у 2018-му завдяки затвердженій Кабміном програмі було плюс 15 тисяч фермерських господарств і шість тисяч селян увійшли в юридичне поле зі статусом індивідуального сімейного господарства. Пішов процес, - пояснює Стрижак. - З 2018 року фермерам стабільно надавалася фінансова допомога на розвиток господарств, було знижено деякі податки (зокрема ЄСВ), ми отримали доступ до насіннєвого Держфонду. Крім того, уряд гарантував, як я вже сказав, на основі Укрдержфонду створення Земельного банку із забезпеченням 360 мільйонів євро (фінансував ЄС)".

За його словами, у 2020-му планувалося запустити "сарафанне радіо", якого ніхто не скасовував у сільській місцевості. Тобто держава мала проводити агресивну політику залучення селян до роботи на своїй землі.

"За рік до запуску ринку (з 1 січня в 2022 року) інструмент мав запрацювати повністю", - зазначає співрозмовник.

Фермери очікували, щопісля того, як Зеленський сяде на Банковій,а партія з символічною назвою "Слуга народу" сформує більшість і уряд, проект вдасться зберегти.

"Ми мали справу з державними інституціями і затвердженими урядом України документами. І вони, якщо система державного управління працює правильно, не мають прізвищ. Однак після розпуску парламенту та зміни уряду курс влади почав різко змінюватися", - пояснює Стрижак.

Він зазначає, що тоді до фермерів офіційно була приставлена Київська школа економіки на чолі з майбутнім міністром економіки Тимофієм Миловановим, активну участь у розмовах також брав майбутній міністр юстиції Денис Малюська.

"У певний момент ми вловили, що рейдери, які працювали раніше в рамках політики Порошенка, плавно вписалися у стратегію нової влади, - каже президент Асоціації фермерів та приватних землевласників. -  Далі ми опинилися в реальності. Зразу після приходу уряду Гончарука зняли заступника міністра економіки у сфері розвитку фермерства та сільських територій, який тримав у голові всю стратегічну лінію. Згодом зачистили всю команду, яка займалася фермерами".

При цьому, за словами Стрижака, майже повністю перекрили фінансування програм. Паралельно тривала підготовка до закону про обіг землі "просто дістали з кишені лобісти агрохолдингів".

"Плювати вони хотіли на якісь державні програми й стратегії. Все це супроводжувалося гучним піаром та вбивчим для необізнаних "аргументом" про ліквідацію тіньового ринку землі. Яким, на жаль, президент оперує й донині, - вважає Стрижак. - Ми, безумовно, розібравшись, що й до чого, пішли на всі публічні майданчики відстоювати свою позицію…Однак інтерес держави та цілі нової команди влади вже стратегічно не збігалися. Міністр просто робив гарну міну, маскуючи погану гру".

То чому команда Зеленського, пообіцявши підтримати фермерів, згорнула всі програми і заблокувала їхні казначейські рахунки? Навіщо заступникові міністра від агрохолдингів кишенькова геошка, яка нібито об'єднала фермерів? Чия рука лізе в Держгеокадастр і відбирає землю у фермерів, а потім продає їм же втридорога? До чого тут прокуратура, і як вона "наглядає" за тим, що відбувається на готовому до відкриття ринку? Хто рейдерить успішні фермерські кооперативи, і чому йому за це нічого не буде? Де візьмуть гроші ослаблені фінансово фермери, щоб із 1 липня купувати землю? Чи не потраплять вони, зрештою, в боргову кабалу до банків, які очікують здобичі? Чи є в ухвалених законах запобіжники, що можуть не дати агромагнатам скупити землю через підконтрольних фізосіб не дочекавшись 2024-го року? Відповіді на ці та багато інших запитань читайте в інтерв'ю Інни Ведернікової з президентом Асоціації фермерів та приватних землевласників України Миколою Стрижаком.

Попереднє інтерв’ю з Миколою Стрижаком, де він розповів ZN.UA про своє ставлення до земельної реформи, читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі