Керівництво України офіційно визнало, що ситуація з поставками ліків катастрофічна і вийшла з-під контролю уряду. 12 жовтня президент Віктор Янукович спеціальним указом оголосив догану керівництву Мінздоров’я - «за неналежне виконання службових обов’язків, невиконання державних цільових програм і комплексних заходів із охорони здоров’я». Стягнення отримали міністр Олександр Аніщенко та заступники Раїса Моїсеєнко, Олександр Толстанов, Галина Калішенко.
Цьому передувала серія гучних скандалів, які, за даними DT.UA, відбулися під час низки закритих засідань Кабінету міністрів. Так, на засіданні 7 вересня прем’єр-міністр Микола Азаров, за даними джерела DT.UA, запитав міністра Аніщенка про стан забезпечення вакцинами БЦЖ для профілактики туберкульозу в дітей і поцікавився запасами цих препаратів в Україні. Як повідомляє джерело, для цього запитання у прем’єра були досить вагомі підстави: один із його близьких друзів не зміг знайти вакцину БЦЖ для новонародженого внука. Пан Аніщенко точних даних надати не зміг, заявивши, що є «невеликі запаси». І тоді слова попросив радник прем’єр-міністра, народний депутат Андрій Деркач. Він заявив, що ці вакцини повністю зникли в країні як у державних, так і в приватних клініках, тому що Мінздоров’я повністю зупинило їх закупівлю. Деркач піддав гострій критиці дії міністерства. У відповідь Аніщенко сказав, що закупити ліки вчасно не дозволяє обмеженість коштів, виділених бюджетом. Однак прем’єр-міністр розкритикував ці слова. Відзначивши, що, по-перше, Мінздоров’я ще не освоїв тих коштів на держзакупівлі, які вже давно виділені бюджетом, а по-друге, якщо немає вакцин, то міністр зобов’язаний бити на сполох і «не виходити з моєї приймальні». За результатами засідання Азаров розпорядився налагодити щотижневий моніторинг забезпечення вакцинами лікувальних установ.
Чому ситуація із забезпеченням вакциною БЦЖ визнана критичною? Тому що в Україні епідемія туберкульозу. Тоді як у всьому світі, навіть в Африці, Всесвітня організація охорони здоров’я констатувала зниження захворюваності на туберкульоз, - в Україні кількість туберкульозних хворих зростає, причому у найнебезпечніших мультирезистентних формах.
За офіційним даними, у країні 457 тисяч хворих, і щороку їх кількість зростає на 30-35 тисяч. За даними громадської організації «Українці проти туберкульозу», кількість хворих сягнула мільйона! Багато це чи мало? У Великобританії, де чисельність населення 61 мільйон чоловік, хворих на туберкульоз - дев’ять тисяч. З нашими умовами затримка Мінздоров’ям і Кабміном поставок вакцини просто злочинна.
Нагадаємо, що в серпні прем’єр-міністр передав організацію держзакупівель ліків із відання Мінздоров’я під контроль Міністерства з надзвичайних ситуацій. Минулої середи уряд визнав, що Віктор Балога і Олександр Аніщенко, попри всі обіцянки, не в змозі впоратися зі своїми обов’язками і забезпечити країну ліками. Відтак, Кабмін прийняв рішення знову передати частину службових обов’язків від Аніщенка іншому виконавцеві. 12 жовтня, за даними джерела DT.UA, Кабмін створив Раду з питань функціонування системи охорони здоров’я на чолі з першим віце-прем’єр-міністром Андрієм Клюєвим. Ця рада фактично має взяти на себе всі основні напрями роботи Мінздоров’я, пов’язані із забезпеченням громадян ліками, й насамперед узяти під контроль держзакупівлі. Очевидно, що створення ради - це визнання неефективності роботи Мінздоров’я. Ось як днями ситуацію із забезпеченням ліками DT.UA прокоментував перший віце-прем’єр Андрій Клюєв: «Ви знаєте, недавно мало не звели в могилу одного міністра. Він пив прописані антибіотики, а ефекту - жодного. Перевірили - з’ясувалося: крейда! Ми зобов’язані створити дуже серйозну, непідкупну систему контролю як виготовлених у нас ліків, так і імпортованих. І взагалі, ця сфера потребує радикального наведення порядку. Гріх не тільки заробляти на хворих сотні відсотків прибутку, ще більший гріх - заробляти на тих, кого ці ліки гроблять. Збереження ситуації, що склалася, - це крах нації. Мені вже підготували перелік фірм, які беруть участь у всіх цих тендерних ігрищах, завезенні неякісних медикаментів, підробках тощо. І ми ними займемося. Почнемо з підвищення контролю якості на митниці. Цієї сфери дерегуляція не торкнеться - навпаки».
Пошуки методологічного сурогату викривають рівень професіоналізму роботи Мінздоров’я, але як вони вплинуть на головне - на поставки ліків пацієнтам?
Мінздоров’я повідомляє, що протитуберкульозна вакцина БЦЖ вже почала надходити до лікарень. Але за бадьорими прес-релізами приховується суть того, що відбувається. Вакцина БЦЖ отримана Мінздоров’ям в обсязі 200 тисяч доз. Виробник - Данія. Цього вистачить, аби вирішити проблему зі щепленнями для всіх родичів керівництва Кабміну, але потреби країни в повному обсязі забезпечені не будуть. Хочеться відзначити потішну трансформацію поглядів п.Аніщенка: у вересневому інтерв’ю DT.UA Олександр Володимирович заявив, що данська вакцина БЦЖ більш реагентна, ніж російська, і тому Мінздоров’я від такої дорогої й небезпечної вакцини відмовляється, закуповуючи російську - в обсязі 98% від потреби. Та ось у жовтні несподівано Мінздоров’я розсилає лікарням знову… данську вакцину! Чому? Офіційна причина - данську вакцину Мінздоров’я отримало як гуманітарну допомогу. Але, вибачите, від кого? Подробиці поставки та ім’я добродійника чомусь замовчуються! Понад те, Мінздоров’я приховує, чому цю данську вакцину так швидко послали в медзаклади, - адже вона має не менше двох місяців проходити контроль у Центрі імунобіологічних препаратів! Таємниця виявилася простою. Добродійність була, за даними наших джерел, фіктивною. Одна з комерційних фірм, близьких до керівництва Мінздоров’я, купила вакцини в одного з дистриб’юторів, який уже давно їх завіз і давно пройшов фармконтроль. Екстрену поставку замаскували під гуманітарну допомогу. Цікаво, а як компенсуватиме Мінздоров’я витрати бізнесменів на закупівлю цієї «гуманітарки»? І навіщо ж знадобилася ця операція, якщо 98% потреби - 1,8 мільйона доз вакцини БЦЖ - Мінздоров’я, за його власними рапортами, вже закупило? Отже, в Україні утворюються надлишки вакцини, яка має досить обмежений термін придатності. Чи вигідно це бюджетові? Чи є це професійним плануванням і цільовою витратою державних коштів? Проблема в тому, що менеджери Мінздоров’я допустилися дуже серйозних прорахунків із вибором постачальника вакцин, оскільки російська компанія не може забезпечити поставки закупленої партії вакцин раніше середини грудня. При цьому гарантувати ці терміни й тепер складно, - річ у тому, що російські виробники вакцини БЦЖ не можуть задовольнити в повному обсязі навіть запити РФ.
Із середини липня DT.UA підготувало серію публікацій про безпрецедентну кризу з держзакупівлями лікарських препаратів. Під час розслідування ми змогли з’ясувати, що, незважаючи на повне забезпечення державного фінансування Мінздоров’я, керівництво міністерства навмисне скасовувало тендери й не проводило торгів. Офіційно - щоб заощадити на закупівлях, а неофіційно - щоб відсторонити від участі в торгах певних дистриб’юторів і зосередити всі закупівлі тільки в руках підконтрольних компаній, таких як відома донецька структура «Людмила-Фарм». Причому Мінздоров’я, замість препаратів європейського виробництва, розпочало політику закупівель російських ліків, зокрема тих, які не відповідають стандартам GMP. Однак нашу критику керівництво Мінздоров’я намагалося всіляко дезавуювати. Коли ми казали, що ліків немає й навіть дітей нічим лікувати, Мінздоров’я розповідало: зате ми заощаджуємо багато грошей. Дійшло до абсурду. Представник Опікунської ради Олена Мацибох звернулася в DT.UA і розкритикувала команду п. Аніщенка за відсутність будь-яких поставок для дитячої хіміотерапії і за те, що замість необхідного держава купує малоефективні російські препарати. У відповідь Мінздоров’я замовило серію наклепницьких статей проти О.Мацибох і розмістило свої пасквілі в Інтернеті, на що, зрозуміло, гроші знайшлися… Більше того, міністр Аніщенко не посоромився в розмові з представником Опікунської ради обвинуватити «Дзеркало…» в організації кампанії проти російських виробників і в тому, що ми пишемо на замовлення якихось імпортерів та дистриб’юторів. Іронія полягає в тому, що всі статті про відсутність ліків DT.UA писала справді «на замовлення» - але на замовлення громадських організацій хворих, які нинішнього року не отримали від міністерства жодної упаковки ліків: на замовлення хворих на гемофілію, розсіяний склероз, туберкульоз, канцер, СНІД… Цікаво, як сприймає керівництво Мінздоров’я указ президента і критику уряду - це теж конкуренти проплатили?
Обіцянки п. Аніщенка цим групам хворих не виконані. На жаль, аж ніяк не вплине на керівництво Мінздоров’я і указ президента. Олександр Аніщенко до критики вже звик. А головний по грошах Мінздоров’я помічник міністра Андрій Ігнатов доган від свого шефа - Івана Аврамова - не отримує. Вони якось по-тихому розбираються… Лише малу партію ліків отримали хворі на гемофілію, - голова товариства гемофіліків України Олександр Шмило підтвердив нашому виданню, що своїх зобов’язань держава досі не виконала. Не отримав обіцяного німецького метатрексату Центр дитячої онкогематології «Охматдит». Не випадково Опікунська рада «Охматдит» не запросила ні міністра, ні будь-кого з чиновників Мінздоров’я на відкриття Центру інтенсивної хіміотерапії для дітей, що його опікуни - такі, як Ігор Воронов, Андрій Іванов та багато інших - допомогли відкрити «Охматдиту».
Головне в іншому: коли держава бореться з туберкульозом доганами та прес-релізами, це, шановні Вікторе Федоровичу й Олександре Володимировичу, не змова. Це діагноз…