Мінсоцполітики хоче виключити із Національної стратегії реформування системи інституційного догляду і виховання дітей на 2017-2020 роки низку закладів і вже направило в регіони проект відповідного документу, повідомила у Facebook директорка регіонального офісу МБО “Надія і житло для дітей” Галина Постолюк. Розісланий документ свідчить про те, що реформа деінституціалізації фактично завершилася та відкотилася назад.
“В регіони на погодження надійшов проект нормативного акта, розробленого з власної ініціативи Мінсоцполітики (саме так зазначено в пояснювальній записці) – Розпорядження “Про внесення змін до Національної стратегії реформування системи інституційного догляду і виховання дітей на 2017-2026 роки. Цим документом пропонується фактично виключити заклади спеціальної загальної середньої освіти і заклади спеціалізованої освіти та ліцеї з цілодобовим перебуванням дітей зі Стратегії”, - повідомила Постолюк.
Вона зазначила, що тепер кількість таких закладів та дітей у них не потрібно буде скорочувати. За словами Постолюк, з часу ухвалення Стратегії цього й так ніхто не робив, а тепер це й не вимагатиметься.
“Навіщо розвивати інклюзію в школах, створювати послуги, на які ніколи немає ні грошей, ні мотивації, якщо є добра стара радянська система інтернатів під новими вивісками спеціальних закладів (читай спеціальних шкіл-інтернатів) з пансіонами? Понад 40 тис. дітей і далі користуватимуться її “благами”, і дарма, що переважна кількість дітей знаходяться там не через освітні, а соціальні проблеми”, - додала Постолюк.
Крім того, розпорядження пропонує відкласти припинення влаштування дітей до будинків дитини до 2026 року. Постолюк пояснила, що така норма мала запрацювати в Україні ще минулого року, однак для того, аби це сталося за три роки нічого не зробили.
“А тепер і до 2026 року не треба нічого робити. А там і термін Стратегії спливає, у 2026 реформа буде завершена. І все це після оприлюднення результатів дослідження по будинках дитини з кричущими фактами шкідливого впливу цих закладів на розвиток дітей раннього віку “Під маскою турботи”. В будь-якій іншій країні це було б як вибух, що негайно мало привести до термінових дій уряду, але тільки не у нас… Прогнози дуже песимістичні, особливо на тлі розрухи і плутанини в системі захисту дітей…”, - додала Постолюк.
Документ, який розіслали в регіони свідчить про завершення реформи інтернатів в Україні та крок назад у даному напрямку. При цьому в реформу було вкладено багато коштів міжнародних донорів, в тому числі й Світового банку.
Нагадаємо, за даними дослідження благодійної організації “Надія і житло для дітей”, більше половини дітей, котрі потрапляють до українських будинків дитини цілком здоровими, без індивідуальної турботи й піклування починають відставати в розвитку. Дослідження також виявило, що 68% дітей мали невідповідне їхнім потребам і стану здоров’я харчування. У більшості випадків діагноз «білково-енергетична недостатність» не був встановлений і необхідну корекцію харчування дитині не проводили. Відтак, 58,6% дітей мають затримку росту, 20,2% - низьку масу тіла.
У 2014 році Світовий банк в рамках проекту "Модернізація соціальних послуг" надав Україні позику на 300 млн доларів. Одним із компонентів проекту стала деінституціалізація (ДІ). Загалом, кошти мали піти на підтримку уразливих верств населення, але їх переважно ”проїли”, майже не змінивши перспектив соціальної системи країни. В Україні так і не створили основу, на яку має нарощуватися вся система соціальної підтримки населення. Детальніше читайте у статті Алли Котляр “Вічний кредит”.