З року в рік громадські організації і волонтери, які захищають права дитини, говорять, що подарунки в дитячі будинки збирати не потрібно. І з року в рік перед кожним святом знаходяться ті, хто подібні збори оголошує. Особливо напередодні Дня Святого Миколая. Як насправді потрібно допомагати дітям - інформація про це зібрана в нашій інфографіці, створеній на основі даних Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ та громадської спілки "Українська мережа за права дитини".
Найважливіше, на що звертають увагу у фонді та громадській спілці - це те, що дітям з вразливих сімей потрібні допомога у навчанні та розвитку (передача гаджетів для дистанційного навчання, ноутбуків, смартфонів, підключення до Інтернету тощо), а також гуманітарна допомога (допомога одягом, взуттям, постільною білизною, продуктами харчування, необхідними меблями чи побутовою технікою).
Діти в інтернатах потребують наставництва та регулярного спілкування. Наставництво, наприклад, потрібне кожній дитині, щоб вчитися будувати довготривалі відносини й брати приклад. У свою чергу, регулярне спілкування підкреслюватиме той факт, що проявом любові і турботи є зокрема спільно проведений час.
Крім того, дітям в інтернатах необхідно формувати життєво необхідні навички, такі як: профорієнтація, комп'ютерна грамотність, психологічна підтримка, кулінарія тощо.
Щороку перед кожним святом знаходяться ті, хто оголошують збори подарунків. Однак у Дитячому фонді ООН ЮНІСЕФ та громадській спілці "Українська мережа за права дитини" наголошують, що не потрібно збирати кошти й подарунки дітям, яких ви не знаєте, адже це будуть подарунки невідомим дітям від невідомих їм людей. Також не слід дарувати дороговартісні подарунки й віддавати гроші в сумнівні благодійні організації.
До кого можна звернутися, аби допомогти?
- Служби у справах дітей чи центри соціальних служб у вашому населеному пункті;
- Громадські організації чи благодійні фонди, яким ви довіряєте;
- ГС "Українська мережа за права дитини".
Нагадаємо, дослідження свідчать про те, що більше половини дітей, котрі потрапляють до українських будинків дитини цілком здоровими, без індивідуальної турботи й піклування починають відставати в розвитку. Ранній період – час величезних можливостей, які дитина може втратити назавжди, якщо не отримує любові та індивідуального піклування, які так необхідні їй для виживання і розвитку.
Дослідження у сфері нейронаук доводять, що на формування мозку впливають не лише генетичні фактори, але й життєвий досвід та середовище, в якому зростає дитина. Це і правильне харчування, і відчуття безпеки, важливі для раннього віку ігри, а також адекватна комунікація.
Від перших років життя дитини залежать її майбутні успішність, здоров’я, продуктивність праці. Саме тому багато країн (Румунія, Польща, Литва, Латвія, Грузія та ін.) відмовляються від практики влаштування маленьких дітей до будь-яких закладів.
В Україні, на жаль, щодо цього кардинальних зрушень не відбулося. Як змусити систему працювати на дитину, а не на чиновників, читайте у статті Галини Постолюк «Під маскою турботи» у ZN.UA.