В Україні створюються передумови для появи при владі "сильної руки" - думка

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні створюються передумови для появи при владі "Сильна рука" для багатьох приваблива © Facebook/Петро Порошенко
"Сильна рука" для багатьох приваблива, а демократія - не зовсім зрозуміла.

Сьогодні перед українським суспільством знову стоїть проблема вибору в розвитку. Мова йде про вибір між перспективою "сильної руки", яка не обов'язково діє законно, і формуванням справжньої, а не сурогатної, демократії.

Про це в статті для DT.UA пише Володимир Шаповал, член-кореспондент НАН України, суддя Конституційного Суду України у відставці.

Як зазначає автор, "сильна рука" для багатьох приваблива, а демократія не зовсім зрозуміла і тому сумнівна. "У першому випадку вибір не передбачає глибоких роздумів і можливий на рефлексах, а в другому необхідна серйозна робота над собою з боку правлячих і тих, ким правлять. Однак щодо "сильної руки" співгромадянам треба усвідомити реальний стан суспільства у північно-східного сусіда, а демократії ми по-справжньому не знали, хоча здебільшого свідомо або підсвідомо її бажаємо", - упевнений Шаповал.

Читайте також: Від Порошенка і депутатів вимагають оголосити мораторій на зміни до Конституції

На його думку, ситуація ускладнюється тим, що "певні інтенції щодо "сильної руки" існують у самій владі".

"Наприклад, в окремі регіони призначаються відповідні за масштабом і талановиті в саморекламі "сильні ручки", а населенню чомусь паралельно з тезою про суспільну користь від децентралізації пропонується ідея про необхідність появи двадцяти-тридцяти таких "ручок" у країні. При цьому в PR-середовищі і не тільки говорять про надання "ручкам" якогось карт-бланшу. Нібито не існує статті 19 Конституції, в якій закріплено абсолютно зрозумілий принцип, за яким органи влади та їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами. Вчиняючи по-іншому, певні посадові особи ризикують завтра стати злочинцями", - пише Шаповал.

Важливим, на думку автора, є те, що впровадження в суспільну свідомість уявної потреби у "сильній руці" буде мати суттєві негативні наслідки для самого соціуму, по суті розбещуючи його. "Водночас буде деформовано і навіть скалічено індивідуальну свідомість великого числа людей, котрі з будь-якого приводу можуть почати вимагати від влади не законних, а так званих жорстких або жорстоких рішень. Як наслідок - симпатії, що спочатку можуть виникати до вузько персоніфікованої влади, із часом обов'язково трансформуються для розумних громадян у байдужість, в нелюбов або навіть ненависть. Виходити суспільству з такого стану дуже складно", - застерігає автор.

Тим не менш, на думку Шаповала,очевидних і адекватних "завданню" претендентів на звання "сильної руки" сьогодні не спостерігається. "Хоча ніхто не може гарантувати, що вони не з'являться завтра. Як казав Наполеон, кожен солдат носить у своєму ранці маршальський жезл", - вважає він.

Автор зазначає очевидне бажання президентів "діяти як своєрідний начальник країни: очолювати правлячу партію, давати неналежні доручення (наприклад, екзотичні й абсолютно незаконні доручення прокурорам), створювати картину своєї участі в усьому більш-менш важливому, що відбувається в країні".

Детальніше про перспективи появи "сильної руки" в Україні, а також детальний аналіз деяких питань конституційного регулювання в сфері компетенції президента України читайте у статті Володимира Шаповала "Обнимая небо крепкими руками, летчик набирает высоту…".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі