"При цьому ми беремо на себе зобов'язання до узгодження цієї моделі, а також до отримання висновків Венеціанської комісії, не робити жодних кроків щодо зміни моделі навчання, яка існує в угорських школах", - підкреслила вона під час спільного брифінгу з міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним і міністром людських ресурсів Угорщини Золтаном Балогом.
За словами міністра, нова модель навчання в цих школах розроблятиметься за підсумками консультацій з представниками угорської громади в Україні, а також буде представлена в майбутньому законі про середню освіту та навчальних планах і підручниках.
Відповідну норму передбачає спільна заяву за результатами зустрічі міністрів. Так, згідно з нею, Україна виконуватиме всі свої міжнародні зобов'язання, у тому числі двосторонні угоди з Угорщиною, що передбачають право представників національних меншин на здобуття освіти рідною мовою на всіх її етапах.
"Пункт другий. Ми визнаємо важливість державної мови, і необхідність розширювати її застосування в освітньому процесі, а це означає, що ми повинні збільшити кількість годин на вивчення державної мови, і коли діти мають достатній рівень - поступово вводити окремі предмети державною мовою, паралельно з вивченням частини предметів угорською", - резюмувала Гриневич.
Нагадаємо, 12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) провела термінові дебати щодо прийнятого в Україні закону "Про освіту", зокрема за ст. 7, що стосується мови викладання. Згідно затвердженої резолюції, закон не забезпечує право нацменшин навчатися рідною мовою й істотно скорочує їхні права. Також ПАРЄ просить у повній мірі забезпечити виконання висновків Венеціанської комісії щодо цього закону.
Раніше голова МЗС Угорщини Петер Сійярто виступив за перегляд Угоди про асоціацію Україна-ЄС через український закон "Про освіту", який нібито порушує принципи цієї угоди.
Своєю чергою голова МЗС України Павло Клімкін заявив про те, що Київ допускає перегляд Угоди про асоціацію лише в контексті забезпечення чіткої європейської перспективи України.
Закон "Про освіту" набув чинності 28 вересня. Відповідно до статті 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти починатимуть навчатися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну.
Детальніше про мовні норми закону "Про освіту" та реакцію на цей закон деяких держав читайте в матеріалі Василя Балушка ""Донбас" і "Крим" на заході України?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".