Міністерство закордонних справ України засуджує факт використання хімічної зброї поблизу Дамаска 21 серпня 2013 року, що було підтверджено інспекторами ООН у проміжному звіті щодо Сирії від 16 вересня.
Про це йдеться в офіційному коментарі МЗС України.
"Україна займає чітку позицію, яка полягає в тому, що будь-яке застосування зброї масового знищення є порушенням міжнародного гуманітарного права, а винних у її застосуванні має бути притягнуто до відповідальності", - йдеться в повідомленні.
- Доповідь ООН підтвердила використання під Дамаском хімічної зброї в Сирії
У МЗС України вітають домовленості, досягнуті за результатами переговорів у Женеві голів зовнішньополітичних відомств Росії та США Сергія Лаврова і Джона Керрі щодо встановлення міжнародного контролю над хімічною зброєю в Сирії і її знищення в короткі терміни.
На думку МЗС, необхідно максимально задіяти механізми Ради Безпеки ООН і Організації щодо заборони хімічної зброї (у Виконавчій Раді якої Україна наразі головує).
"Сподіваємося, що реалізація зазначених домовленостей буде сприяти зниженню існуючого рівня напруги між сторонами збройного конфлікту і його подальшому вирішенню політико-дипломатичним шляхом", - сказано в коментарі.
Як повідомлялося, експерти ООН виявили переконливі докази використання хімічної зброї у Сирії. "Хімічну зброю було використано під час конфлікту у Сирії, у тому числі проти мирних жителів, включаючи дітей, у порівняно великих кількостях", - йдеться у доповіді експертів.
Згідно з мандатом ООН, інспектори не мали права з'ясовувати, хто саме організував атаку, встановивши лише факт застосування хімічної зброї.
Автори документа стверджують: кожен боєзаряд містив не менше 56 л газу, а атака у передмісті Дамаска Гуті була проведена рано вранці 21 серпня. Через відносно низьку температуру отруйні речовини "розтеклися по поверхні, проникаючи в нижні поверхи будівель, де люди шукали притулку".
Уламки (боєприпасів), знайдені на місці, дозволили встановити, що під час атаки використовувалися 330-міліметрові ракети і 140-міліметрові снаряди радянського виробництва М-14. На одному з них чітко видно маркування "Р ІШ 4 25-6 7-179 До". Ці боєприпаси призначено для системи залпового вогню РПУ-14, що постачалася до Сирії в кінці 1960-х років.
Як вважають фахівці, подібної зброї у загонів опозиції немає, а будь-яке пересування досить громіздких систем було б помічено з космосу. У додатку до доповіді вказано і азимут обстрілу, що вказує на одну з баз урядових військ. !zn
Читайте також:
Дамаск назвав узгоджений США і Росією план з хімічного роззброєння "перемогою Сирії"
Сирійська опозиція вимагає нарівні з хімзброєю заборонити військові літаки і ракети
Обамі сподобалася роль Путіна у вирішенні сирійської кризи: Часи "холодної війни" минули