Міський голова Києва Віталій Кличко вважає, що Україна рухається до авторитаризму, але переконаний, що українцям не вдасться нав’язати такий режим правління. Наразі в нашій державі залишилася лише одна незалежна інституція, заявив він у інтерв’ю для матеріалу Spiegel.
Кличко розповів виданню, що за півтора роки повномасштабної війни РФ проти України не відбулося жодної телефонної розмови чи особистої зустрічі між ним та президентом Володимиром Зеленським, хоча від Київської міської державної адміністрації до офісу глави держави всього кілька сотень метрів. Журналіст Spiegel Крістіан Еш зауважив, що в Україні одночасно існують єдність у протистоянні окупантам та неможливість подолання політичних розбіжностей.
Як зазначається, мер столиці бачить Україну на шляху до авторитаризму. Він припустив: «У якийсь момент ми вже не будемо відрізнятися від Росії, де все залежить від примхи однієї людини. Наразі залишилася лише одна незалежна інституція, але на неї чиниться величезний тиск — це місцеве самоврядування».
У Spiegel нагадали, що кількох обраних голів великих українських міст протягом останніх місяців відсторонили від посад рішенням суду. Згадується кейс мера Чернігова.
Кличко наголосив: «У перші місяці війни країна була без керівництва, панував відвертий хаос. Саме мери взяли на себе ключову роль лідерів громадської думки, захищаючи міста та допомагаючи військовим”. За його словами, зараз ОПУ бачить у мерах перешкоду централізації органів влади.
Водночас мер Києва зазначив, що Україну майже неможливо так просто перетворити на авторитарну державу, і вказав на велику волелюбність наших громадян.
Щодо авторитарних тенденцій також висловився народний депутат від фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко, сказавши: “В Україні є рівно дві людини, які досі ухвалюють усі рішення: президент Зеленський і глава його офісу Андрій Єрмак”.
У Spiegel зауважили, що з 24 лютого 2022 року в Україні продовжує транслюватися національний телемарафон замість більшості телеканалів, у ефірі якого рідко можна почути критику Зеленського чи політичні суперечки. Також йдеться, що депутати Верховної Ради не можуть просто виїжджати з країни в умовах війни та мають подавати заяву голові парламенту, що не гарантує надання дозволу.
Гончаренко додав: «Керівництву сподобалося, що немає критики і вони контролюють частину ЗМІ. Звісно, кожне керівництво світу цього б хотіло».
Журналіст Крістіан Еш назвав поточну українську політику “своєрідним шоу одного актора”, коли Зеленський кожен вечір випускає звернення до народу та зберігає популярність більшу, ніж будь-який попередній український президент. Хоча вказується, що головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, згідно з соціологічними опитуваннями, має “таку ж” популярність.
“Якби відбулися президентські вибори, то Зеленський, безсумнівно, переміг би. Гончаренко припускає, що в офісі президента насправді думають про нові вибори, щоб скористатися цією популярністю. Навіть попри те, що чинне законодавство забороняє проведення виборів під час воєнного стану, а Зеленський нещодавно заявив, що вибори “не на часі”, — йдеться в матеріалі.
Ще восени 2022 року керівник Центру конституційної демократії Університету Індіани Девід Вільямс в інтерв’ю Інні Ведерніковій «Головне — пам’ятати, за що ви воюєте» для ZN.UA сказав, що досвід одноосібного управління країною під час воєнного стану може спокушати президента-переможця продовжувати управляти державою в ручному режимі.
За даними ZN.UA, у червні 2023 року на Банковій обговорювалося питання ухвалення президентом рішення про зняття з посади голови КМДА Віталія Кличка на тлі проблеми з функціонуванням укриттів у Києві та загибелі людей під зачиненим укриттям. "Як має закінчитися війна між президентом та мером Києва", писав директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак.