Одноосібне управління країною під час війни може спокушати президента-переможця продовжувати правити в ручному режимі – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Одноосібне управління країною під час війни може спокушати президента-переможця продовжувати правити в ручному режимі – експерт © Офіс президента
«Можна виграти війну і програти мир. Виклики мирного часу не такі однозначні, як виклики війни», — наголошує один із провідних конституціоналістів США.  

Досвід одноосібного управління країною під час воєнного стану може спокушати президента-переможця продовжувати управляти державою в ручному режимі. Таку думку висловив керівник Центру конституційної демократії Університету Індіани Девід Вільямс в інтерв’ю Інні Ведерніковій «Головне — пам’ятати, за що ви воюєте».

«Зараз Зеленський — герой номер один у всьому світі. Але проблема полягає в тому, що він — лише фронтмен, за яким стоїть офіс, що й виробляє державні рішення. Фактично витісняючи з системи державного управління Кабмін і парламент. І ми про це говорили рік тому»,  — каже Вільямс.

За його словами, це не лише українська проблема, і вона має ще одну грань — штучну недоторканність влади. 

«Якщо ви критикуєте уряд і владу під час війни, то вас завжди звинувачують у тому, що ви працюєте на ворога. Особливо небезпечно критикувати популярних президентів, які ще не перемогли у війні, але вже сприймаються як переможці. Але ж ви розумієте, що головна небезпека полягає зовсім у іншому: такий негласний договір із владою, коли медіа й суспільство не критикують владу і делегують президентові та його офісу право формувати державну політику фактично на власний розсуд, поступово зробить Україну подібною до Росії. Бо не критикувати президента — це і є «русскій мир». Тоді ви воюєте за інший прапор, а не за принципово іншу систему», — пояснює конституціоналіст.

Якщо ж влада дуже захопиться процесом і перестане чути свій народ, то українці мають уже перевірений інструмент, зазначає Вільямс: «Уже двічі українці виходили на Майдан, щоб запобігти гіршому сценарію розвитку країни. Вам це вдалося, але ви не змінили систему фундаментально. США теж це проходили. Під час двох війн у нашій історії, коли ми воювали й помирали за цінності, а не інтереси. Перша — це війна за незалежність (яку в нас зазвичай називають Revolutionary War — революційна війна), друга — громадянська. Ми були у схожій ситуації, тому що ці війни велися за певні ідеали й сенси. Але після військової перемоги постало питання, як військову звитягу конвертувати у втілення цих сенсів, за які стільки людей поклали життя».

Експерт підкреслює, що немає простої відповіді, як це зробити, але наводить приклад влади США, якій двічі вдалося конвертувати військові перемоги в засадничі конституційні зміни: «Невдовзі після перемоги у війні за незалежність ми розробили й ратифікували нашу Конституцію, перемогу в Громадянській війні було закріплено у фундаментальних поправках до неї (тринадцятій, чотирнадцятій та п’ятнадцятій), що скасували рабство, визнали вчорашніх рабів громадянами США та наділили їх політичними правами».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі