Офіційний представник Державного департаменту США Хізер Ноуерт потдвердила інформацію, що Вашингтон не розглядає можливість проведення в окупованих районах Донбасу псевдореферендума за пропозицією президента Росії Володимира Путіна.
"Для ясності: Адміністрація не розглядає підтримку референдуму в Східній Україні. Подібний "референдум" був би нелегітимним", - написала спікер Держдепартаменту на своїй сторінці у Twitter в п'ятницю, 20 липня.
Ноуерт підкреслила, що Вашингтон продовжує підтримувати Мінські домовленості, які мають стати основою політико-дипломатичного врегулювання конфлікту в Донбасі.
To be clear: The Administration is not considering supporting a referendum in E Ukraine - A "referendum" would have no legitimacy. We continue to support #Minsk agreements for solving the conflict in #Donbas #ukraine @statedept
- Heather Nauert (@statedeptspox) 20 липня 2018 р.
Перед цим голова Ради національної безпеки США Гаррет Маркіс повідомив журналістам, що в Білому домі не розглядають питання можливості проведення якогось референдуму в ОРДЛО.
Раніше авторитетне американське видання Bloomberg повідомило з посиланням на джерела, що президент РФ Володимир Путін розповів на зустрічі з дипломатами про свою пропозицію провести "референдум" у ОРДЛО. За його словами, цю пропозицію він озвучив у ході переговорів з президентом США Дональдом Трампом у Гельсінкі 16 липня.
Одне з джерел повідомило, що Трамп попросив Путіна не обговорювати "референдум" на прес-конференції після саміту, взявши час на роздуми.
У МЗС України категорично відкинули ідею проведення ще одного псевдореферендума на окупованій території під дулами російських автоматів.
У США поведінку Трампа в Гельсінкі жорстко розкритикували ліберальні медіа, Демократична партія і частина республіканців. Президенту дорікають у недостатній жорсткості і "підігруванні" Путіну. Демократи ініціювали слухання в Конгресі з участю перекладача Трампа та інших членів американської делегації в Гельсінкі.
Детальніше про переговори в Гельсінкі читайте в матеріалі Олексія Їжака "Американо-російська асиметрія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".