У Байдена побачили докази надходження до Росії нелетальної допомоги від китайських компаній

Поділитися
У Байдена побачили докази надходження до Росії нелетальної допомоги від китайських компаній © depositphotos/denisismagilov
Якщо докази виявляться переконливими, про налагодження стосунків між обома країнами мова не йтиме.

Адміністрація Байдена надала уряду Китаю докази того, що деякі китайські державні компанії надають допомогу Росії у військових діях в Україні. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.

Жодних інших подробиць, окрім того, що ця допомога має економічний та нелетальний військовий характер, а також дозволяє ухилятись від накладених на Росію санкцій, джерела не надали.

За словами джерел, ця тенденція стривожила США настільки, що офіційні особи порушили питання перед своїми китайськими колегами та попередили про наслідки надання матеріальної підтримки у війні.

Попри те, що ця інформація не є офіційно підтвердженою, посадовці США вже заявляли про те, що   відносини між Росією та Китаєм зараз надзвичайно тісні, і Китай робить більше, ніж будь-коли, для підтримки Росії.

Люди, обізнані з думкою адміністрації, охарактеризували діяльність державних підприємств як свідоме сприяння Росії у її військових діях. Водночас, вони не уточнили, які саме докази має адміністрація, додавши, що наразі зібрані докази вивчаються, аби визначити їх значимість.

Висновок про те, що китайські компанії підтримують вторгнення, може мати тривожні наслідки для політики США щодо Росії та Китаю. 

Стратегія США щодо України частково базується на ізоляції уряду президента Владіміра Путіна та прагненні придушити його економіку для того, аби перешкодити військовим зусиллям. Збільшення підтримки з боку Китаю, другої за величиною економіки світу, може значно підірвати цю стратегію.

І у випадку, якщо Байден і його радники визначать, що уряд Китаю причетний до дій цих державних підприємств, або мовчазно погодився з ними, це може спричинити нові тертя між країами.

Росія та Китай перед війною оголосили про «широкі» відносини, а офіційні особи США вважають, що Китай спершу мав намір продавати Росії летальну зброю для використання на полі бою. Однак адміністрація вважає, що Китай відмовився від цього плану і не зробив усе можливе, щоб допомогти вторгненню Путіна.

Наразі адміністрація вважає, що уряд Китаю хоче допомогти Росії і не є нейтральним, як стверджує публічно. Китай, незважаючи на вимоги США до інших країн дистанціюватись від російської економіки, також поглибив свої торгові відносини з агресором. 

Китай принципово відкидає будь-які санкції, окрім тих, які були узгоджені в ООН, і розглядає заклики США до інших країн обмежити торгівлю як порушення суверенітету. У 2022 році імпорт Китаю з Росії зріс майже на 50% порівняно з 2021, тоді як експорт зріс на 13%.

У Китаї функціонують тисячі державних підприємств, деякі з яких безпосередньо контролюються центральним урядом, їх керівники прирівнюються до міністрів, інші підлягають менш прямому нагляду. Однак усі вони підпадають під вплив Комуністичної партії, навіть якщо не завжди суворо контролюються.

Після зустрічі з високопоставленим китайським чиновником у липні Блінкен сказав, що він передав свою стурбованість щодо зближення Китая з Росіїєю.

«Від Пекіна ми чуємо твердження, що він є нейтральним. Я б почав з того, що досить важко бути нейтральним, коли йдеться про цю агресію. Є явний агресор. Є явна жертва», — сказав тоді Блінкен. 

Наприкінці грудня китайське державне телебачення повідомляло, що Сі Цзіньпін і Путін провели телефонну розмову, під час якої вони домовилися співпрацювати у сфері торгівлі, енергетики, фінансів і сільського господарства.

Сі сказав Путіну, що Пекін продовжуватиме відігравати конструктивну роль у пошуках вирішення «кризи» в Україні, хоча шлях до мирних переговорів не буде гладким.

Водночас, посилення підтримки Москви суперечить нещодавнім ознакам того, що Китай намагається покращити зв’язки зі США після місяців загострення напруги. Після зустрічі на Балі минулого року президент Джо Байден і Сі заявили, що «ніколи не слід вести ядерну війну» і що вони виступають проти «використання або загрози застосування ядерної зброї в Україні».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі