ШОС намагається розширити сферу впливу за рахунок приєднання Ірану — Reuters

Поділитися
ШОС намагається розширити сферу впливу за рахунок приєднання Ірану — Reuters © Getty Images
Тегеран офіційно став членом ШОС.

Іран офіційно вступив до Шанхайської організації співробітництва (ШОС). Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, який у вівторок, 4 липня, головував на віртуальному саміті ШОС, заявив, що Тегеран стане новим членом організації, а також привітав підписання Меморандуму про зобов'язання щодо членства в організації Білорусі, повідомляє Hindustan Times.

ШОС було створено у 2001 році Китаєм і РФ. До організації входять Індія, Казахстан, Киргизстан, Китай, Пакистан, Росія, Таджикистан і Узбекистан. 

Лідери країн ШОС під час саміту прагнули налагодити тісніші зв'язки та посилити співпрацю в межах організації, яка прагне розширити свою силу та протистояти західному впливу в регіоні, пише Reuters.

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, президент Росії Владіміру Путін, лідер Китаю Сі Цзіньпін, прем'єр-міністр Пакистану Шехбаз Шаріф і лідери чотирьох країн Центральної Азії взяли участь у віртуальному саміті групи з питань політики і безпеки.

Президент Ірану Ібрагім Раїсі також взяв участь у заході.

Іран та Білорусь мають тісні зв'язки з Москвою. Прийняття цих країн до ШОС розширить західний фланг ШОС як в Європі, так і в Азії.

У своєму зверненні з Пекіна до учасників онлайн-саміту Сі закликав до посилення обмінів і взаємного навчання між членами ШОС, а також до зусиль, спрямованих на захист регіонального миру і досягнення спільної безпеки.

Він закликав ШОС зосередитися на прагматичній співпраці для прискорення економічного відновлення і рухатися у правильному напрямку, а також зміцнювати солідарність і взаємну довіру.

Путін, який вперше з'явився на міжнародному форумі після заколоту “Вагнера” запевнив лідерів країн групи “у стабільності та єдності Росії”. Москва, за словами Путіна, планує посилити зв'язки з ШОС і підтримала перехід на місцеві валюти для торговельних розрахунків. Він також попередив, що потенціал для конфліктів і ризик глобальної економічної кризи зростає.

Путін подякував членам ШОС, які, за його словами, висловили підтримку його зусиллям "із захисту конституційного ладу, життя і безпеки громадян".

Путін сказав, що Росія буде протистояти тиску Заходу, санкціям і "провокаціям”.

РФ розглядає такі країни, як Китай, Індія та Іран як ключових партнерів у протистоянні зі Сполученими Штатами та Заходом загалом.

Саміт ШОС відбувся лише через два тижні після того, як президент США Джо Байден прийняв Моді з державним візитом у Вашингтоні і обидві країни назвали себе "одними з найближчих партнерів у світі".

Індія, яка цього року головує в ШОС і G20, “ходить по дипломатичному канату”, оскільки відносини із західними країнами і російсько-китайське партнерство опинилися під питанням через вторгнення Москви в Україну минулого року і зростання присутності Пекіна на глобальному геополітичному театрі.

Виступаючи на відкритті саміту, Моді закликав членів ШОС спільно боротися з тероризмом, допомагати Афганістану і вирішувати глобальні проблеми, такі як нестача продовольства, палива і добрив.

Він сказав, що світ втягнутий у суперечки, напруженість, а вплив пандемії та глобальної продовольчої, паливної та добривної криз є великими викликами для всіх країн.

Путін говорив з Моді телефоном минулого тижня після заколоту вагнерівців. Під час розмови Моді повторив заклик до діалогу і дипломатії щодо війни РФ проти України.

Минулого року в кулуарах саміту в Узбекистані Моді сказав Путіну, що зараз не епоха війни.

Очікується, що Путін і Сі відвідають Нью-Делі у вересні, коли Індія прийматиме саміт G20, на якому, ймовірно, будуть присутні Байден та лідери інших країн-членів.

Індія відмовилася засудити Росію за війну і збільшила обсяги двосторонньої торгівлі, в основному за рахунок закупівель російської нафти.

Раніше CNN писав, що Путін спробує запевнити партнерів у тому, що досі твердо контролює владу, навіть після заколоту. Західні держави і спостерігачі в демократичних країнах розцінили невдалий заколот в Росії як момент слабкості Путіна. Але це може бути зовсім по-іншому сприйнято іншими авторитарними лідерами, присутніми на саміті, які раніше стикалися з власною боротьбою за владу, вважають експерти.

Про те, хто є головним бенефіціаром заколоту “Вагнера” та його нейтралізації, розмірковує Володимир Горбач у статті «Заколот «Вагнера»: три мети збройного виступу Прігожина».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі