Путін вперше з'явиться на міжнародній арені після заколоту Прігожина, зустрінеться з Сі та Моді — CNN

Поділитися
Путін вперше з'явиться на міжнародній арені після заколоту Прігожина, зустрінеться з Сі та Моді — CNN © Getty Images
Путін спробує запевнити партнерів у тому, що досі твердо контролює владу, навіть після заколоту.

Сьогодні, 4 липня, розпочався віртуальний саміт Шанхайської організації співробітництва (ШОС) — проросійського регіонального безпекового угруповання, очолюваного Пекіном і Москвою. Глава Кремля Владімір Путін вперше з'явиться на міжнародній арені після заколоту “Вагнера”, пише CNN.

Але хоча лідери країн, що зібралися на саміті, досі забезпечували Путіну прихильну аудиторію, його поява - хоч і віртуальна, може вплинути на рівень їх підтримки після майже кризової ситуації для режиму в РФ, що склалася минулих вихідних.

Угода ватажка вагнерівців Євгєнія Прігожина з білоруським диктатором Аляксандром Лукашенка раптово поклала край повстанню. Але тиждень потому багато чого залишається незрозумілим щодо внутрішніх механізмів угоди, долі “Вагнера” і того, що це означає для путінського режиму.

Ці питання, ймовірно, будуть хвилювати й інших лідерів, які візьмуть участь у віртуальному саміті, в тому числі китайського лідера Сі Цзіньпіна з Китаю та прем'єра Індії Нарендру Моді, який приймає цьогорічний саміт, а також представників держав Азії, включаючи Пакистан, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан і Узбекистан.

Експерти вважають, що Путін використає форум для того, щоб продемонструвати образ сили і запевнити партнерів Москви - а отже, і весь світ - у тому, що він зберігає твердий контроль над ситуацією.

"Це віртуальний форум, тому вони не збираються бути там особисто, інакше вони стояли б пліч-о-пліч один з одним, як сильні чоловіки, що демонструють силу", - сказав аналітик Дерек Гроссман із  RAND Corporation.

За словами Гроссмана, багато лідерів, які зібралися на саміті, дивляться на Росію і Китай майже як на моделі того, як вони хочуть керувати своїми суспільствами як авторитарні режими.

"Якщо Путіна це (повстання) помітно потрясло, то це про щось говорить їм - що навіть найсильніші з сильних не обов'язково застраховані від потенційних повстань у своїх країнах", - сказав Гроссман.

Китай та Росія

Заснована в 2001 році Китаєм, Росією і кількома колишніми радянськими республіками в Центральній Азії для боротьби з тероризмом і зміцнення безпеки кордонів, ШОС за останні роки розширилася, на тлі зусиль Сі і Путіна, спрямованих на протидію західному впливу. 

Очікується, що Іран стане повноправним членом ШОС цього року після підписання меморандуму про зобов'язання на минулорічному саміті. Білорусь, також запрошена як держава-спостерігач, і незабаром може претендувати на повноправне членство, кажуть експерти.

Сі і Путін встановили тісні зв'язки в останні роки, оголосивши про дружбу "без обмежень" у лютому 2022 року, незадовго до того, як глава Кремля розпочав своє повномасштабне вторгнення в Україну.

Відтоді Китай відмовився засуджувати війну і натомість надав Росії необхідну дипломатичну та економічну підтримку, звинувачуючи НАТО у провокуванні конфлікту і  поширюючи дезінформацію Кремля.

Але путінська війна чинить тиск на китайсько-російське партнерство.

"(Сі) не хоче остаточно зіпсувати відносини Китаю з Європою через це, він не хоче, щоб Китай став більшою мішенню для НАТО, ніж був до війни", - сказав Гроссман, хоча зазначив, що більші вигоди від російсько-китайських відносин переважають будь-які сумніви Сі щодо війни та її впливу на глобальний імідж Китаю.

Сі виступить на саміті з програмною промовою по відеозв'язку. Для Путіна чітка демонстрація підтримки з боку Сі матиме велике значення.

Професор Інституту перспективних досліджень Азії при Токійському університеті Ясухіро Мацуда припустив, що Пекін опинився у скрутному становищі, оскільки "Росія програє, і це не те, що Китай може контролювати".

Після вторгнення Путіна ідеальним результатом для Китаю була б швидка перемога Росії, в результаті якої Україна зазнала б краху, а Європа і США були б безсилі діяти, сказав Мацуда.

"Це був би найкращий сценарій для Китаю - і його вже немає", - заявив Мацуда.

"Сі Цзіньпін також повинен продемонструвати свій авторитет і силу внутрішній аудиторії. Тому він буде поводитися так, як поводився раніше", - додав він.

Авторитарні режими дивляться на Москву

Західні держави і спостерігачі в демократичних країнах розцінили невдалий заколот в Росії як момент слабкості Путіна. Але це може бути зовсім по-іншому сприйнято іншими авторитарними лідерами, присутніми на саміті, які раніше стикалися з власною боротьбою за владу, вважають експерти.

У 2022 році в Казахстані, який є членом ШОС, відбулися протести, викликані масовим невдоволенням урядом. Влада звернулася до Росії з проханням надати сили для стримування заворушень.

На противагу цьому, Путіну вдалося припинити повстання “Вагнера” ще до того, як воно досягло столиці. Він відправив Прігожина у Білорусь і може навіть отримати контроль над вагнерівцями, які погодяться підписати контракти з Міноборони РФ.

"В очах китайців та інших членів (ШОС) це дивовижне досягнення, тому що небагато державних діячів можуть це зробити", - сказав старший викладач політики і міжнародних відносин в Університеті Нового Південного Уельсу в Австралії Олександр Корольов.

Це не означає, що інші члени ШОС не матимуть запитань до того, що сталося, додав Корольов.

"(Але) я думаю, що вони розуміють, що (повстання) не є кінцем путінського режиму. В авторитарних режимах лідерам час від часу кидають виклики, і він продемонстрував світові і своїй еліті, що може впоратися з величезними викликами”, - сказав аналітик. 

Індія

У морі авторитарних лідерів Моді залишається неоднозначною постаттю. Демократично обраний Моді, який бере участь у цьогорічному саміті ШОС одразу після зустрічі з президентом США Джо Байденом під час державного візиту до Вашингтона, став ключовою фігурою в зусиллях Заходу, спрямованих на протидію впливу Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.

"Індія стоїть окремо від інших у ШОС, але я не думаю, що вони відчувають дискомфорт, тому що їхня зовнішня політика насправді полягає в тому, щоб бути друзями для всіх і не бути нікому ворогом", - сказав Гроссман із RAND.

Індія має міцні зв'язки з Росією. РФ залишається найбільшим постачальником зброї до країни. Нью-Делі не займає однозначної позиції щодо війни РФ проти України, а продовження купівлі російської нафти допомагає підтримувати економіку Москви, що викликає занепокоєння деяких західних партнерів.

Моді потрапив у заголовки газет на минулорічному саміті ШОС у Самарканді (Узбекистан), коли сказав Путіну, що зараз не час для війни, і, схоже, прямо відкинув вторгнення. Але подальша економічна підтримка Індією Росії підірвала це послання миру і минулорічна заява може бути тим рівнем, наскільки далеко Моді готовий зайти, вважає Гроссман.



Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі