Розгляд скарг на порушення суддів може загальмувати надовго: пояснюємо причини

Поділитися
Вища рада правосуддя не може розглядати скарги без дисциплінарних інспекторів, але з їх фінансуванням виникли проблеми.

Вітчизняна судова система може зіткнутися з нестачею дисциплінарних інспекторів – фахівців, які займаються вивченням скарг на порушення суддів.

«Підрозділ дисциплінарних інспекторів ще тільки належить створити в структурі Вищої ради правосуддя, але вже зараз помітні серйозні проблеми з його фінансуванням», - пише «Судово-юридична газета». 

Служба дисциплінарних інспекторів за задумом законодавця має стати «елітною» структурою, відповідальною за вивчення скарг та підготовку до розгляду вже відкритих дисциплінарних проваджень.

Вимоги до кандидатів є доволі жорсткими: інспекторами можуть стати лише юристи, які мають загальний стаж у сфері права від 15 років, з яких не менше 8 років сукупного стажу роботи суддею, прокурором чи адвокатом.

А базовий оклад – доволі скромний. 2 лютого Кабмін затвердив розмір окладів для різних категорій держслужбовців. Дисциплінарних інспекторів віднесли до категорії держслужби «В 1», фактично прирівнявши до звичайних головних спеціалістів ВРП та Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС). На практиці це означає, що їхній оклад становитиме 14,5 тисячі грн, а після сплати податків – менше 12 тисяч.

Ще один нюанс полягає в тому, що донедавна інспектори, які безпосередньо працювали з членами Ради правосуддя, були патронатною службою. І окрім базового окладу отримували премії.

Нові ж дисциплінарні інспектори отримуватимуть премії на загальних засадах з іншими співробітниками Секретаріату ВРП, виходячи насамперед із наявності коштів на виплату премій.

Кандидати в інспектори, які не працювали на держслужбі (наприклад, не були суддями чи прокурорами), не зможуть розраховувати на надбавку за вислугу років.

«Власникам 15-річного юридичного стажу доведеться задовольнятися лише окладом та непрогнозованим розміром премії, яка, до речі, не може бути більшою за 30% від розміру базового окладу», - зазначається у матеріалі.

Водночас самих дисциплінарних інспекторів ще належить набрати на повноцінній конкурсній основі.

«У зв'язку з цим постає питання, чи багато охочих схочуть стати дисциплінарними інспекторами, з огляду на вже затверджене Кабміном фінансове забезпечення», - наголошується у матеріалі.

Вища рада правосуддя припинила розгляд дисциплінарних справ у серпні 2021 року, коли набрали сили зміни до закону «Про Вищу раду правосуддя». Без дисциплінарних інспекторів ВРП не зможе поновити розгляд дисциплінарних скарг на суддів – вони є повноцінними учасниками розгляду.

Станом на лютий 2022 року в Раді правосуддя накопичилося близько чотирьох тисяч нерозглянутих дисциплінарних скарг на суддів, без урахування вже раніше відкритих дисциплінарних справ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі