Сьогодні, 17 липня, виповнилося сім років після трагічного збиття Боїнга рейсу МН17 в небі над Донбасом. Тоді загинуло 298 людей – усі, хто був на борту. Серед них громадяни Нідерландів, Малайзії, США, Австралії.
На тлі цієї дати США звернулися до Росії з закликом визнати свою відповідальність в авіатрощі. З відеозверненням на сторінці в Твіттер виступив представник посольства США в Україні.
"Сім років тому, 17 липня 2014 р., рейс MH17 був збитий над територією Донецької області України контрольованими Росією силами. Росія дотепер не визнала цих фактів. У 7-у річницю цієї трагедії ми закликаємо Росію визнати відповідальність у збитті літака та повністю співпрацювати зі слідством", - заявив тимчасовий повірений у справах США Джордж Кент.
Сім років тому, 17 липня 2014 р., рейс MH17 був збитий над територією Донецької області ?? контрольованими ?? силами. Росія дотепер не визнала цих фактів. У 7-у річницю цієї трагедії ми закликаємо ?? визнати відповідальність у збитті літака та повністю співпрацювати зі слідством. pic.twitter.com/vGOtxqrYqD
— U.S. Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) July 17, 2021
Президент України Володимир Зеленський, в свою чергу, пообіцяв, що Україна докладе усіх зусиль, аби винні були покараними. Дивним залишається той факт, що він і словом не обмовився про те, що саме Росія винна в тому, що Боїнг збили, і не акцентував на останньому.
"Неможливо повірити, що це сталося в сучасному світі. Співчуваю. Докладаємо усіх зусиль для встановлення правди. Відповідальність – неминуча!" - йдеться в повідомленні.
Сум та біль у наших серцях у сьому річницю жахливої трагедії та невимовного злочину, який пам‘ятатиме увесь світ. 298 загиблих рейсу #MH17. Неможливо повірити, що це сталося в сучасному світі. Співчуваю. Докладаємо усіх зусиль для встановлення правди. Відповідальність – неминуча! pic.twitter.com/jmmgjnckcG
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 17, 2021
#MH17-трагедія, що у липні 2014 забрала життя 298 осіб та змінила ставлення світу до війни на сході??. Судовий процес у??відкриє правду не лише про підготовку та напад на цивільний літак, а й істинні наміри РФ-збройна агресія проти??, що триває і досі.@JITMH17 @CourtMH17 pic.twitter.com/zFxd2xrq09
— Гюндуз Мамедов/Gyunduz Mamedov (@MamedovGyunduz) July 17, 2021
Літак Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс МН17 Амстердам (Нідерланди) - Куала-Лумпур (Малайзія), збили в небі над Донецькою областю 17 липня 2014 року. Всі, хто був на борту, загинули. Розслідування причин катастрофи веде спільна слідча група (JIT, ССД), в яку входять представники правоохоронних органів України, Нідерландів, Бельгії, Австралії і Малайзії.
У вересні 2016 року ССД оприлюднила висновки, згідно з якими лайнер був збитий ракетою, запущеною з ЗРК "Бук", а рік тому оголосила про приналежність цього "Бука". За даними ССД, це ракетна установка російської 53-й зенітно-ракетної бригади, дислокованої в Курську.
У лютому 2021 році у Нідерландах заявили про те, що не притягуватимуть Україну до відповідальності за незакритий повітряний простір.
Зазначимо, що перед судом заочно постали четверо обвинувачуваних — троє росіян та один українець. Це — колишній офіцер ФСБ, ексміністр оборони «ДНР» Ігор Гіркін, полковник російського ГРУ, глава ГРУ «ДНР» Сергій Дубінський і підполковник ГРУ Олег Пулатов, а також українець Леонід Харченко, який воював на боці «ДНР». Їм пред’явлено обвинувачення у транспортуванні ЗРК «Бук», яким було збито малазійський "Боїнг".
Детальніше про причини даного рішення суду і роботу міжнародної групи слідчих у справі про катастрофу МН17 - в інтерв'ю заступника генерального прокурора, керівника Спільної слідчої групи від України Гюндуза Мамедова.