Вищий антикорупційний суд у середу, 29 липня, розглядає справу голови Державної судової адміністрації Зеновія Холоднюка, який фігурує в розслідуванні «плівок Вовка». Рішення суду стане переломним загалом у справі злочинної групи суддів Окружного адміністративного суду Києва на чолі з Павлом Вовком, пише журналіст Юрій Бутусов.
Холоднюк проходить у справі разом із Вовком, але не є спецсуб'єктом, тому для його притягнення до відповідальності не потрібний підпис генерального прокурора або його заступника.
«Якщо Антикорсуд визнає достатніми докази проти Холоднюка і визнає обґрунтованість підозри, отже, підозри проти суддів ОАСК також обґрунтовані, і позиція Вищої ради правосуддя, яка встала на захист Вовка, буде дискредитована», - пояснює Бутусов у Facebook.
Винесення рішення по Холоднюку буде непростим, прогнозує він. Фактично зараз перспективи найскандальнішої суддівської справи України – в руках Антикорупційного суду.
Поки ж Окружний адмінсуд залишається ручним судом влади для прийняття потрібних кадрових і адміністративних рішень, вважає Юрій Бутусов.
«Президент Зеленський мовчить у справі Вовка, і, очевидно, відсторонення Любовича (заступника генпрокурора Андрія Любовича відсторонили від справи наступного дня після обшуків в ОАСК – ред.) – це його позиція, і президент в цьому скандалі вирішив рятувати корисного для себе Вовка», - резюмує він.
Минулого тижня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова та її заступник Андрій Любович погодили вручення підозр 12 фігурантам розслідування, включно з Павлом Вовком. Того ж дня Любович підписав документ, передавши справу із СБУ в НАБУ.
Наступного дня Венедіктова ліквідувала групу прокурорів у справі ОАСК на чолі з Любовичем, і створила нову – такі вимоги закону після зміни підслідності справи.
Однак є нюанс: на відміну від прокурорів САП, які курують роботу бюро, вписані Венедіктовою прокурори, не зможуть звернутися до Вищої ради правосуддя з проханням про відсторонення суддів, яким висунуто підозру. Отже, розслідування справи ОАСК буде заблоковано.
Особливість ситуації у тому, що виключні повноваження ОАСК дають цьому суду право розглядати справи, що стосуються позовів проти центральних органів державної влади. Ба більше, під час розгляду справ практично блокувати будь-які дії держави. У поєднанні з корупційною мережею і зв'язками голови ОАСК у судах іншої юрисдикції, зокрема і Конституційному, ця історія, на думку детективів НАБУ, безпосередньо пов'язана з національною безпекою.
Слабкість позиції обвинувачення із самого початку полягала в незавершеності фоноскопічної експертизи записів з кабінету голови суду. Захист Вовка ефективно використовував слабкість, оперативно і офіційно надавши результати своєї експертизи, яка назвала плівки монтажем. Що дозволило Вовку заявити про «політичний тиск» і без проблем переобратися головою ОАСК.
Втім, нещодавні заяви директора НАБУ Артема Ситника на брифінгу з нагоди затримання ексголови «Укравтодору» Славоміра Новака свідчать про те, що результати експертизи у слідства тепер є. А з огляду на те, що підслідність у справі ОАСК повністю перейшла бюро, з'явилася реальна перспектива всебічного розслідування.
Докладніше про реперні точки справи ОАСК читайте в матеріалі Інни Ведернікової «Вовки. По сліду НАБУ-2». Про причини конфронтації судової влади і НАБУ, використання постмайданною владою подвійних стандартів при реформуванні судової системи і суть «плівок Вовка», опублікованих у 2019 році, читайте в першій частині матеріалу.