Рада ухвалила закони, які мають розблокувати розгляд дисциплінарних скарг щодо суддів

Документ Доповнено
Поділитися
Рада ухвалила закони, які мають розблокувати розгляд дисциплінарних скарг щодо суддів © Василь Артюшенко, ZN.UA
Один із законів ухвалили в цілому, інший – за основу.

Верховна Рада ухвалила в цілому закон №9261 «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення розгляду справ стосовно дисциплінарної відповідальності суддів та забезпечення роботи Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя». За документ проголосував 291 народний депутат, повідомив парламентарій з фракції «Голос» Ярослав Железняк.

Закон має розблокувати розгляд дисциплінарних скарг щодо суддів.

Згідно із законом, дисциплінарні провадження щодо суддів здійснюватимуть Дисциплінарні палати Вищої ради правосуддя. Дисциплінарне провадження вважатиметься початим, коли ВРП отримає скаргу щодо проступку судді. Разом з нею ВРП має отримати повідомлення про вчинення дисциплінарного проступку суддею (дисциплінарної скарги), поданої відповідно до Закону «Про судоустрій і статус суддів», або за ініціативою Дисциплінарної палати ВРП чи за зверненням ВККС у випадках, визначених законом.

Закон також визначає, що саме включає дисциплінарне провадження. 

Згідно з порівняльною таблицею, документ набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо зміни статусу та порядку формування служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя». Раніше фундація DEJURE повідомляла, що депутати хотіли прибрати цей пункт із законопроєкту, що затягнуло б запуск розгляду дисциплінарних скарг. Однак, цього все ж не сталося.

У законі вказано, що днем початку роботи Служби дисциплінарних інспекторів є день, коли Вища рада правосуддя опублікує у газеті «Голос України» відповідне.

Крім того, народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт №9483-2 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо зміни статусу та порядку формування служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя». Документ за основу підтримали 252 народні депутати, повідомив Железняк.

Законопроєкт пропонує встановити, що призначення на посади державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування секретаріату ВРП регулюються нормами законодавства про державну службу з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та Законом України «Про Вищу раду правосуддя». Також документ визначає посадові оклади керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника та дисциплінарних інспекторів.

Законопроєкт пропонує, аби на час дії воєнного стану керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора ВРП призначали на підставі конкурсу. При чому кандидати на ці посади повинні будуть подати декларації про своє майно.

Згідно з документом, на посаду дисциплінарного інспектора можна призначити громадянина України від 30 років з вищою юридичною освітою та стажем професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років. При цьому він має бути компетентним доброчесним та відповідати встановленим для судді етичним стандартам та одній з таких вимог:

  • мати стаж роботи на посаді судді не менше трьох років;
  • мати досвід здійснення представництва в суді та/або захисту від
  • кримінального обвинувачення не менше трьох років;
  • мати досвід підтримання державного обвинувачення та/або
  • мати представництво інтересів громадянина або держави в суді не менше трьох років.

При цьому на посаду дисциплінарного інспектора призначатимуть терміном на п’ять років. Цю посаду не можна буде обіймати більш як два терміни.

Пропонується встановити, що дисциплінарні інспектори з-поміж суддів у відставці та інспектори, що мають стаж роботи на посаді судді, не можуть становити більш ніж половину від загальної кількості дисциплінарних інспекторів служби.

Керівника пропонується призначати на посаду Вищою радою правосуддя строком на п’ять років за результатами відкритого конкурсу. Ним може стати особа, яка:

  • відповідає вимогам до дисциплінарного інспектора;
  • має стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше сім років;
  • досвід роботи на посадах державної служби категорій «А» чи «Б» або на посадах не нижче керівників структурних підрозділів в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше трьох років;
  • вільно володіє іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи. 

Раніше голова парламентського комітету з питань правової політики Денис Маслов теж казав у інтерв'ю Інні Ведерніковій для ZN.UA, що ВРП має відновити дисциплінарну функцію максимально швидко, адже за роки її недіяльності накопичилось майже 10 тисяч скарг на суддів, які потребують розгляду. Маслов зазначив, що розраховує на ухвалення Верховною Радою уже найближчим часом законопроєкту №9261, який це забезпечує, у другому читанні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі