Рада планує затягнути запуск розгляду дисциплінарних скарг на суддів, змінивши законопроєкт №9261 – DEJURE

Поділитися
Рада планує затягнути запуск розгляду дисциплінарних скарг на суддів, змінивши законопроєкт №9261 – DEJURE Фото ілюстративне © Верховна Рада
Аналітично-адвокаційний центр закликав депутатів ухвалити законопроєкт у теперішній редакції.

Верховна Рада України має намір змінити законопроєкт №9261, який має розблокувати розгляд дисциплінарних скарг щодо суддів, під час голосування в п’ятницю, 28 липня. Через це може загальмуватися запуск відповідних процедур, повідомили у DEJURE із посиланням на власну інформацію.

Наразі проєктом, що схвалив комітет з питань правової політики, пропонується надати Вищій раді правосуддя повноваження розглядати скарги на суддів одразу після того, як ухвалять закон про прозорий конкурс відбору до Служби дисциплінарних інспекторів. Однак, народні депутати, схоже, хочуть прибрати це положення в ході розгляду в сесійній залі.

"Але саме ця редакція, яку схвалив комітет, є оптимальною в умовах, коли необхідно і розпочинати розгляд скарг, і розвивати спроможність органів суддівського врядування, зокрема, формувати СДІ через прозорий конкурс. Тож закликаємо депутатів ухвалити законопроєкт у теперішній редакції", – наголосили в DEJURE.

У аналітично-адвокаційному центрі нагадали, що згадані скарги припинили розглядати ще в серпні 2021 року, коли закон про очищення ВРП набрав чинності. Орган перезапустили, але він досі не може виконувати свою основну функцію без дисциплінарних інспекторів, оскільки СДІ має здійснювати “перший контакт” зі скаргами на суддів – перевіряти звернення, вивчати інформацію та готувати проєкти рішень для членів Вищої ради правосуддя про наявність чи відсутність порушень.

Законопроєкт №9483-2 про запуск Служби дисциплінарних інспекторів рекомендований профільним комітетом до прийняття за основу. Водночас, формування СДІ через прозорі конкурсні процедури потребуватиме часу, а дисциплінарні провадження потрібні вже зараз, коли накопичилося близько 9000 скарг щодо суддів, деякі з яких намагаються швидше піти у відставку.

"Тож №9261 пропонує тимчасовий вихід із ситуації у вигляді відновлення дисциплінарної функції ВРП, поки СДІ ще не запрацювала. ВРП зможе самостійно розглядати скарги з моменту, коли СДІ отримає “зелене світло” у вигляді закону про конкурсну процедуру", – пояснили експерти.

Вони також окремо звернули увагу на роз’яснення правового комітету щодо початку дисциплінарного провадження тоді, коли скарга надійшла у Вищу раду правосуддя. Час проваджень має закінчуватися після ухвалення остаточного рішення.

"Сподіваємося, що Вища рада правосуддя буде керуватися таким трактуванням у своїй діяльності. Тоді тисячі поданих з 2021 року скарг матимуть результат у вигляді дисциплінарних проваджень та покарань для суддів, а не підуть на смітник через сплив строків", – підсумували в DEJURE.

Раніше голова парламентського комітету з питань правової політики Денис Маслов теж казав у інтерв'ю Інні Ведерніковій для ZN.UA, що ВРП має відновити дисциплінарну функцію максимально швидко, адже за роки її недіяльності накопичилось майже 10 тисяч скарг на суддів, які потребують розгляду. Маслов зазначив, що розраховує на ухвалення Верховною Радою уже найближчим часом законопроєкту №9261, який це забезпечує, у другому читанні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі