Рада хоче тимчасово дозволити ВРП назначати суддів без участі Вищої кваліфікаційної комісії

Документ Доповнено
Поділитися
Рада хоче тимчасово дозволити ВРП назначати суддів без участі Вищої кваліфікаційної комісії © STATUS QUO
Парламентарі ухвалили за основу відповідний законопроект.

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №4229 “Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Закону України "Про Вищу раду правосуддя" щодо завершення конкурсних процедур на зайняття посад суддів місцевих судів. Документ підтримав 251 народний депутат. Комітет рекомендував ухвалити законопроект за основу та в цілому, однак народні депутати не підтримали таку рекомендацію.

“Ціллю і завданням законопроекту є забезпечення законодавчого врегулювання тимчасової передачі повноважень ВККС до ВРП, стосовно проведення та завершення спеціальної перевірки, оголошення, проведення та визначення результатів конкурсів для кандидатів, які відповідають вимогам абзаців третього та сьомого пункту 13 розділу III “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Вищу раду правосуддя”, - йдеться у пояснювальній записці. 

Зокрема, законопроект передбачає, наділити ВРП повноваженнями проводити і завершити конкурси, оголошені Вищою кваліфікаційною комісією суддів України 5 серпня 2019 року щодо кандидатів на посаду судді місцевого суду. Мова йде про суддів, які пройшли всі процедури відбору, але набрали менше 75% максимально можливого балу кваліфікаційного іспиту.

Раніше в Центрі протидії корупції зазначали про те, що законопроект надає Вищій раді правосуддя право призначати суддів із сумнівною репутацією. За словами очільника ЦПК Віталія Шабуніна, документ прямо суперечить не лише висновку Венеціанської комісії, а й карті судової реформи від країн “Великої сімки”. 

Нагадаємо, у червні минулого року президент Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроект №3711 "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування". Він визначив документ як невідкладний.

Серед іншого в документі йшлося про те, що до складу ВККС мають входити три особи з числа суддів або суддів у відставці, запропоновані Радою судді України. Також туди мають входити три особи з числа міжнародних експертів, визначених ВРП на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які надають Україні міжнародну технічну допомогу чи провадять свою діяльність у сфері юстиції, судової влади, запобігання і протидії корупції.

Проектом передбачалося, що у випадку, якщо суб'єкти формування конкурсної комісії у визначений законом термін не запропонують кандидатури до складу цієї комісії, то такі кандидатури запропонує уповноважений Ради з прав людини.

У жовтні Венеціанська комісія затвердила звіт щодо законопроекту та деяких інших законів, яким визначено важливі аспекти діяльності Верховного суду та органів судового врядування. Загалом, Венеціанка підтримала необхідність швидкого запуску ВККС, але зазначила, що проект №3711 треба суттєво доопрацювати.

Профільний комітет Ради зобов'язався врахувати рекомендації Венеціанської комісії. Однак, за час зимових свят члени комітету з питань правової політики змінили редакцію законопроекту №3711, який передбачає перезапуск Вищої кваліфкомісії суддів (ВККС). Зокрема, народні депутати звели нанівець роль міжнародних експертів у відборі членів ВККС. Натомість парламентарії передали всю владу нереформованій Вищій раді правосуддя.

25 січня поточного року посли країн G7 опублікували дорожню карту судової та антикорупційної реформ в Україні. Однак, попри традиційну занепокоєність дипломатичних представників провідних країн світу, документ має і відмінності, які раніше не зустрічалися в подібних документах.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі