На сайті Ради опублікували текст законопроекту Зеленського щодо судоустрою та суддів

Документ
Поділитися
На сайті Ради опублікували текст законопроекту Зеленського щодо судоустрою та суддів © Facebook/Cпеціалізована антикорупційна прокуратура
Президент визначив документ як невідкладний.

На сайті Верховної Ради опублікували текст законопроекту № №3711 "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування". Документ у парламенті зареєстрував президент Володимир Зеленський та визначив його як невідкладний.

Проект закону пропонує, що судді Верховного Суду зараховуються до касаційного суду тієї юрисдикції, яка відповідає юрисдикції судової палати ВС, в якій суддя здійснював правосуддя, та підлягають кваліфікаційному оцінюванню упродовж одного року з дня такого зарахування. Згідно з документом, особливості порядку та методології кваліфікаційного оцінювання таких суддів, показників відповідності критеріїв кваліфікаційного оцінювання та засобів їх встановлення має затверджувати Вища рада правосуддя за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Законопроектом також визначає порядок формування ВККС в України. Зокрема, новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів, куди увійде 16 осіб, пропонується призначати ВРП за результатами відкритого конкурсу, в якому зможуть взяти участь правники, що мають відповідний стаж професійної діяльності. Добір здійснюватиметься конкурсною комісією у складі представників суддівського корпусу та міжнародних експертів.

Законопроект передбачає, що до складу комісії входитимуть три особи з числа суддів або суддів у відставці, запропоновані Радою суддів України. Також туди мають входити три особи з числа міжнародних експертів, визначених ВРП на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які надають Україні міжнародну технічну допомогу чи провадять свою діяльність у сфері юстиції, судової влади, запобігання і протидії корупції.

Проектом передбачається, що у випадку, якщо суб'єкти формування конкурсної комісії у визначений законом термін не запропонують кандидатури до складу цієї комісії, то такі кандидатури запропонує уповноважений Ради з прав людини.

Також документ пропонує встановити чіткі терміни внесення пропозицій щодо кандидатур до складу конкурсної комісії, її формування. Також проект закону визначає вимоги до кандидатів до складу цієї комісії, права та обов'язки її членів.

Законопроектом пропонується виключити статтю 28-1 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" щодо створення та діяльності Комісії з питань доброчесності та етики. Ця пропозиція враховує правову позицію Конституційного Суду України, відповідно до якої "орган, установу, утворені при конституційному органі, закон не може наділяти контрольною функцією щодо цього конституційного органу" (Рішення від 11 березня 2020 року № 4-р/2020).

"Законопроектом пропонується виключити із Закону України "Про судоустрій і статус суддів" положення щодо встановлення максимальної кількості суддів Верховного Суду. Натомість пропонується встановити загальне правило для визначення кількості суддів у суді, за яким ця функція покладається на Вищу раду правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України. Проектом вилучаються з Закону № 193–ІХ відповідні положення щодо порядку проведення відбору суддів до касаційних судів у складі Верховного Суду, пов'язаного зі скороченням кількості суддів Верховного Суду", - йдеться у пояснювальній записці.

Також законопроектом з урахуванням позиції Конституційного Суду України змінюються процедури здійснення дисциплінарного провадження щодо судді. З метою забезпечення першочергових заходів із реформи органів прокуратури проект закону також пропонує відповідні зміни, пов'язані зі зміною назв регіональних прокуратур на обласні прокуратури.

Читайте також: Зеленський підтвердив готовність судитися з Іраном у міжнародних судах за збитий "Боїнг"

Нагадаємо, у жовтні минулого року Верховна Рада підтримала у другому читанні президентський законопроект №1088, який передбачав скорочення числа суддів Верховного суду. При цьому депутати проігнорували заяви західних послів і генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич, які жорстко розкритикували окремі положення законопроекту.

Дипломати вказали на безглуздість і неефективність скорочення з 200 до 100 суддів Верховного суду, розпуску діючого складу і повторного набору ВСУ. А також на необґрунтованість підпорядкування Вищої кваліфікаційної комісії суддів нереформированій Вищій ради правосуддя. Проект закону Зеленського також передбачає розпуск ВККС і скорочення її членів з 16 до 12. Рада Європи висловила готовність допомогти Україні в реформуванні судової системи.

У листопаді 2019 року президент Зеленський підписав закон, попри критику Ради Європи та ЄС. Щоправда в березні поточного року Конституційний суд України заблокував ініційоване Зеленським скорочення кількості суддів Верховного суду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі