Проєкт закону про СБУ варто очистити від норм, що загрожують правам людини – правозахисники

Поділитися
Проєкт закону про СБУ варто очистити від норм, що загрожують правам людини – правозахисники © СБУ
Правозахисні та громадські організації готові підтримати документ, якщо з нього приберуть рештки неконституційних норм.

Законопроєкт «Про Службу безпеки України» готують до другого читання, у ньому врахували чимало зауважень. Втім, документ досі містить низку проблемних положень, які варто прибрати з тексту до винесення проєкту закону в зал, наголошують правозахисники.

Врегулювання потребують питання  питання доступу до інформації приватних та державних суб'єктів, зняття інформації із каналів зв'язку, доступу до баз даних, здійснення контррозвідувальної діяльності тощо.

«Ми від початку реєстрації цього законопроекту виступали його опонентами, оскільки він не мав надто багато спільного із заявленими цілями реформи спецслужби, а лише надмірно розширював її безконтрольні повноваження», - йдеться у заяві правозахисників.

У межах реформи СБУ має бути позбавлена не властивих спецслужбі функцій, зокрема правоохоронних повноважень та розслідування правопорушень.

За останній місяць проєкт суттєво змінився на краще, наголошується у заяві. На думку правозахисників, варто також запровадити ефективний незалежний контроль за широкими повноваженнями спецслужби через щорічну публічну звітність, створення спецкомітету у парламенті, з боку президента.

Правозахисники також вказали, які норми проєкту закону, на їхню думку,  створюють загрозу порушення прав людини спецслужбовцями, тож мають бути вилучені.

«Правозахисні та інші громадські організації готові підтримати проєкт закону про СБУ, (…) оскільки він справді дає можливість початку реформи. (…) Але якщо до нього будуть внесені згадані у цьому зверненні конкретні зауваження, оскільки без внесення змін ці норми прямо порушують європейські стандарти прав людини та вимоги Конституції України», - підсумували заявники.

До відкритого звернення приєднались: 

Центр громадянських свобод

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Центр протидії корупції

Харківська правозахисна група

Харківський інститут соціальних досліджень

Рух «Простір свободи»

Центр прав людини ZMINA

Фундація Відкритий Діалог

Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан»

БФ «Людина і право» 

Лабораторія цифрової безпеки

Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC)

Центр демократії та верховенства права

Інститут масової інформації

ГО Truth Hounds

Український незалежний центр політичних досліджень

ГО «Клуб сталого розвитку «Південна ініціатива»

Асоціація УМДПЛ

Освітній дім прав людини – Чернігів

Громадська організація «МАРТ»

Одеська обласна організація ВГО КВУ

Платформа прав людини

БФ Восток SOS

Нагадаємо, 1 вересня президент України Володимир Зеленський провів переговори з головою Білого дому Джо Байденом. За підсумками переговорів сторони виступили зі спільною заявою, зокрема, українська сторона підтвердила готовність до проведення реформи СБУ. Реформа Служби – той пункт, який Україна має виконати на шляху до НАТО.

«Сполучені Штати підтримують план України з реформування Служби безпеки України шляхом упорядкування та чіткого визначення її повноважень та посилення правил, які захищають права людини та забезпечують ефективний громадський нагляд», - йдеться в тексті заяви президентів США та України.

У коментарі ZN.UA Віталі Шабунін наголосив на тому, що головна ціль реформи зараз – позбавити Службу функцій слідства, та інших надмірних повноважень для унеможливлення втручання у діяльність бізнесу, «торгування» оперативною інформацією та політичних переслідувань. У контексті реформи необхідно також, щоб Рада ухвалила необхідні зміни до Кримінального процесуального кодексу. Адже без цього СБУ зможе і здійснюватиме слідство в порядку КПК.

Докладніше про реформу СБУ – в матеріалі представника Центру протидії корупції Олени Щербан «Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі