Реформа СБУ у нинішньому вигляді дозволяє Баканову і Єрмаку позбутись найкращих офіцерів – Шабунін

Відео
Поділитися
Реформа СБУ у нинішньому вигляді дозволяє Баканову і Єрмаку позбутись найкращих офіцерів – Шабунін © СБУ
Як інструменту «очищення» від доброчесних професіоналів можуть використати доступ до держтаємниці. Цей спосіб вже «обкатали» із заступником генпрокурора Мамедовим.

Законопроєкт про реформу Служби безпеки України у чинній редакції дозволяє звільнити зі Служби найкращих офіцерів і залишити найгірші кадри. Депутати можуть взятися за розгляд законопроєкту вже у вересні, наголосив в етері «24 каналу» голова ЦПК Віталій Шабунін.

Сприяти «очищенню» СБУ від найкращих мають пункти 6 перехідних положень і 29 статті законопроєкту, які передбачають, що до переатестації допустять лише тих працівників СБУ, які: мають доступ до держтаємниці та посада яких вимагає такий доступ.

Такі норми є логічними для поточної роботи Служби, але не для очищення від недоброчесних працівників.

«Доступ до державної таємниці дає виключно СБУ. Так само вимоги до посад (наприклад, доступу до держтаємниці) теж визначає керівництво Служби безпеки. Так, руками голови СБУ Івана Баканова, влада навіть до атестації не допустить офіцерів, яких вони вважають «ненадійними елементами»», - пояснює Шабунін.

На думку голови  ЦПК, дії та заяви голови СБУ Івана Баканова й очільника Офісу президента Андрія Єрмака дозволяють скласти орієнтовний перелік тих, кого вважатимуть «ненадійним»:

  • учасників спецоперацій проти Росії, зокрема, тих, хто брав участь у спецоперації із «вагнерівцями»;
  • співробітників, які виступають проти корумпованих колег, які займаються «наїздами» на підприємців.

«Голова СБУ вже 2 роки ніяк не може помітити критичну ситуацію з наїздами СБУ на підприємців. Так само Баканов не помічає корупцію, у якій загрузла гірша частина співробітників Служби безпеки. До речі, лише кілька тижнів тому детективи НАЗК під прикриттям провели спецоперацію і на гарячому взяли одного з таких працівників СБУ. Хабар у 90 тисяч доларів він вимагав за ліцензії для казино», - наголошує антикорупціонер.

Використання не допуску до держтаємниці як інструменту «очищення» Служби від доброчесних професіоналів Шабунін вважає цілком імовірним, адже «Гюндуза Мамедова з посади заступника генпрокурора викинули, позбавивши доступу до держтаємниці».

Мамедов успішно координував усі ключові міжнародні кримінальні процеси України проти Росії, зокрема кейс MH17, чим неабияк дратував Кремль. Головне – Мамедов заклав юридичні основи для майбутнього покарання влади РФ за воєнні злочини у Криму та Донбасі.

«Якщо в такому публічному процесі Баканов спокійно пішов на очевидний «бєспрєдєл» з позбавленням доступу до держтаємниці, то непублічних контррозвідників він з СБУ повикидає», - наголошує він.

Ознайомившись із вказаними Шабуніним ризиками, одна з головних авторок реформи депутатка Мар'яна Безугла («Слуга народу»)  сказала, що не допустить такого розвитку подій.

«Я ставлюся до пані Мар'яни з великою повагою. Саме вона дотягнула цю реформу далі, ніж будь-кому вдавалося. Однак моя повага до неї, як і її старання, не змінюють описану вище загрозу. Сподіваюся, пані Мар'яна виконає свою обіцянку й не допустить ухвалення закону в такій редакції», - підсумовує голова ЦПК.

Нагадаємо, 1 вересня президент України Володимир Зеленський провів переговори з головою Білого дому Джо Байденом. За підсумками переговорів сторони виступили зі спільною заявою, зокрема, українська сторона підтвердила готовність до проведення реформи СБУ. Реформа Служби – той пункт, який Україна має виконати на шляху до НАТО.

«Сполучені Штати підтримують план України з реформування Служби безпеки України шляхом упорядкування та чіткого визначення її повноважень та посилення правил, які захищають права людини та забезпечують ефективний громадський нагляд», - йдеться в тексті заяви президентів США та України.

У коментарі ZN.UA Віталі Шабунін наголосив на тому, що головна ціль реформи зараз – позбавити Службу функцій слідства, та інших надмірних повноважень для унеможливлення втручання у діяльність бізнесу, «торгування» оперативною інформацією та політичних переслідувань. У контексті реформи необхідно також, щоб Рада ухвалила необхідні зміни до Кримінального процесуального кодексу. Адже без цього СБУ зможе і здійснюватиме слідство в порядку КПК.

Докладніше про реформу СБУ – в матеріалі представника Центру протидії корупції Олени Щербан «Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі